Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Z okazji „Tygodnia Bibliotek”, dziś przedstawiamy ciekawostki o bibliotekach i książkach. Jeśli znacie Państwo jeszcze jakieś interesujące ciekawostki, zachęcamy do zamieszczania ich w komentarzach 🙂

 1. Przekazy źródłowe informują o istnieniu bibliotek już w trzecim tysiącleciu p.n.e. (np. biblioteki w Egipcie i Chinach). Jednak najbardziej znaną jest Biblioteka Aleksandryjska, która uchodzi za największą bibliotekę świata starożytnego, biblioteka ta funkcjonowała przy Muzeum Aleksandryjskim w okresie od III wieku p.n.e. do IV wieku n.e.
 2. Jedna z najstarszych książek na świecie liczy ok. 2,5 tys. lat. Jest to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota, zapisanych językiem Etrusków. Obiekt można oglądać w Muzeum Narodowym w Sofii.
 3. W starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece, a kopia wracała do właściciela.
 4. W Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów.
 5. W bibliotece w Oakland (Kalifornia) można wypożyczyć 3500 narzędzi.
 6. Biblioteka na Uniwersytecie Harvarda posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej. Jedną z nich jest XVII-wieczny traktat o prawie hiszpańskim.
 7. Największą biblioteką na świcie jest Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie. Półki z materiałami bibliotecznymi zajmują łącznie 850 km, a księgozbiór liczy 29 mln egzemplarzy.
 8. Producent filmowy i reżyser George Lucas założył w latach 70. XX wieku bibliotekę – Lucasfilm Research Library. Fani filmów produkowanych przez wytwórnię Lucasfilm (np. „Gwiezdne wojny”, „Indiana Jones”)  mogą w niej oglądać m.in. pierwsze wersje scenariuszy filmów, odręczne notatki George’a Lucas’a czy notatki zawierające ciekawostki z planów filmowych. Biblioteka mieści się na przedmieściach Kalifornii w Skywalker Ranch.
 9. Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby.
 10. W Norwegii można oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada wrzutnie i skrzynki, dlatego można zrobić to o dowolnej porze.
 11. Aby powstała jedna 100-kartkowa książka, potrzebny jest papier wyprodukowany z 2-3 drzew średniej wielkości.
 12. Najdroższą książką, jaka kiedykolwiek została wystawiona na aukcję i sprzedana poprzez licytację, był rękopis włoskiego artysty Leonardo da Vinci.
 13. Pierwsza biblioteka publiczna w Polsce powstała w 1747 roku w Warszawie, założyli ją bracia Andrzej Stanisław i Józef Andrzej Załuscy.
 14. W Rumii (woj. pomorskie) na dworcu kolejowym znajduje się biblioteka „Stacja Kultura”. Wygrała ona międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii obiektów jednoprzestrzennych. „Stacja Kultura” zajmuje 80% powierzchni dworca.
 15. W 2019 roku w Polsce znajdowało się 7 881 placówek bibliotecznych.
Czcionka
Kontrast
Click to listen highlighted text!