OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Zapraszamy do współtworzenia projektu "Ocalić od zapomnienia codzienne historie i zwykłe dni naszych rodziców i dziadków".

Celem projektu jest gromadzenie informacji o życiu mieszkańców wsi w Gminie Końskowola w XIX- XX wieku (zakres czasowy obejmuje okres od tego jak daleko pamięć sięga do 1999 r.)

Chcemy zebrać zwyczaje dnia codziennego mieszkańców wsi z naszego regionu, w kontekściemijających pór roku.

Jak wyglądało życie jesienią: w co bawiły się dzieci w czasie długich wieczorów, jak dorośli spędzaliczas, gdy nie było prac polowych, jakie potrawy przygotowywano w czasie adwentu, jakprzygotowywano się do Świąt Bożego Narodzenia i jak świętowano.

Chcemy przywołać zwyczajeświąteczne, pieśni, opowieści, dekoracje, wierzenia i potrawy.

Jak wyglądało życie w zimie – co było najważniejsze i o czym pamiętamy do dziś?

Co się działo na wiosnę w domach naszych rodziców i dziadków?

Jak pamiętamy letnie dni: obowiązki i zabawy, co wiemy od naszych rodziców i dziadków?

Pragniemy zebrać i zachować dla następnych pokoleń informacje:

• Jak przekazywano wiadomości w czasach gdy nie było telefonów i Internetu,

• Jak komunikowano się przed wojną i w czasie jej trwania a jak w czasach powojennych?

• Jakie potrawy pozostały w pamięci z dawnych lat, jakie pieśni i kołysanki?

• Jakie rodzinne historie opowiadała babcia i dziadek i jakie wydarzenia z dzieciństwapamiętamy do dziś?

• Jakie zwyczaje i tradycje pielęgnowano dawniej w rodzinnym domu?

• Jak i czym przystrajano mieszkania i domy na różne święta i uroczystości rodzinne?

• Co tworzyło atmosferę domu rodziców i dziadków?

Zapraszamy do zbierania tych informacji od dziadków, krewnych i sąsiadów, zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych.

Każda forma utrwalenia widomości jest mile widziana: pisemna, drukowana, zdjęcia, nagrania mp3 i Video również dokumenty i eksponaty (które sfotografujemy i oddamy właścicielom).

Gminny Ośrodek Kultury

Koordynator Agnieszka Pytlak

Tel. 502 710 501

Klauzula RODO

KLAUZULA INFORMACYJNA DOTYCZĄCA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W KOŃSKOWOLI.

(ogólna)

(zgodna z zapisami art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE  zwanego „RODO”)

ul. Lubelska 93
24-130 Końskowola