Biblioteka zaprasza!
Gminna Biblioteka Publiczna w Końskowoli powstała w 1949 roku i mieściła się przy ulicy Lubelskiej. Od roku 1968 siedzibą jej stał się nowo wybudowany budynek Gminnego Ośrodka Kultury. Na stanowisku kierownika tej instytucji pracowała przez wiele lat Krystyna Szpakowska. Od 1987 r. funkcję kierownika GBP w Końskowoli pełni Bożena Rybaniec, która wraz z Teresą Dymek dba m.in o aktualizację zasobów bibliotecznych oraz fachową obsługę czytelników, prowadząc działalność kulturalną, edukacyjną i wydawniczą.

W 1997 r. Biblioteka decyzją Rady Gminy została połączona z Gminnym Ośrodkiem Kultury w jedną instytucję.

Biblioteka oferuje czytelnikom bogaty księgozbiór, ponad 20.000 woluminów książek, 184 audiobooki czyli książka mówiona, możliwość korzystania z zasobów czyteloni internetowej oraz czytelni czasopism. Posiadamy 141 gier planszowych dla dorosłych i dla dzieci, z których można korzystać na miejscu jak i wypożyczać do domu. Na miejscu można korzystać z konsoli do gier X-Box 360 i gier multimedialnych. W czytelni internetowej oferujemy dostęp do Internetu za pomocą komputerów stacjonarnych a także poprzez Wi-Fi do tabletów iPad, które pozyskaliśmy z programu „Tablety w Bibliotece”. Naszym czytelnikom oferujemy 20 tytułów czasopism prenumerowanych jak i sponsorowanych o szerokiej tematyce. Czasopisma można przeczytać na miejscu i wypożyczyć do domu.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą promując lokalnych twórców. Przy wsparciu lokalnych przedsiębiorców i instytucji wydaliśmy trzy książki: „Opowiadał mi pradziadek” – zbiór legend końskowolskich, „Myszki mrówki, wiewiórki i inne bajdurki” – bajki wierszowane dla dzieci Zbigniewa Kozaka i Jolanty Wawer, oraz „Wiersze” autorstwa Henryka Sułka.

Współpracując z Końskowolskim Towarzystwem Społeczno-Regionalnym, promujemy lokalną twórczość, pomagamy w rozprowadzaniu ich wydawnictw : książek, kalendarzy, pocztówek.

Aby rozbudzić w młodym człowieku zainteresowania czytelnicze, zapraszamy przedszkolaków i uczniów szkół, na lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, warsztaty czytelnicze, spektakle teatralne. W bieżący roku przystąpiliśmy do projektu Instytutu Książki skierowanego dla dzieci trzyletnich „Mała Książka Wielki Człowiek”. Dorosłych zapraszamy na spotkania autorskie i rozmowy o książce w „Zimowym Klubie Czytelniczym”.

Nowością w 2019 roku będzie projekt do którego zostaliśmy przyjęci „Kodowanie w bibliotece – druga edycja”. Ten projekt skierowany będzie dla młodych czytelników już od piątego roku życia, uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Wspólnie będziemy uczyć się kodować. Do 113 bibliotek w całej Polsce trafią tablety, gry edukacyjne oraz roboty Photon wraz z akcesoriami.. Jesteśmy wśród tych biblioteki, które wezmą udział w drugiej edycji projektu „Kodowanie w bibliotece”! Bookcrossing w bibliotece. Od lat mieszkańcy mogą nawzajem wymieniać się książkami, korzystają z otwartej półki bibliotecznej, gdzie zostawiają swoje książki, a inni je biorą. W ten sposób uwolnione książki krążą w społeczeństwie

Klauzula RODO

KLAUZULA INFORMACYJNA DOTYCZĄCA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W KOŃSKOWOLI.

(ogólna)

(zgodna z zapisami art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE  zwanego „RODO”)

ul. Lubelska 93
24-130 Końskowola