Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola
 Nasze wydawnictwo

Echo Końskowoli

„Echo Końskowoli” – pismo społeczno – kulturowe. Wydawanie raz w miesiącu przez Gminny Ośrodek Kultury. Pierwszy numer ukazał się w 1994 roku. Wydanych zostało już ponad 300 numerów. Pismo zaprasza na aktualne wydarzenia z życia gminy, relacjonuje imprezy kulturalne, promuje rodzimych twórców, przypomina historię naszego regonu i porusza tematy bardziej ogólne. Posiada ono stałe rubryki  informacyjne, czyli: „Wiadomości z Echo Końskowoli posiada stałe rubryki informacyjne: „Wiadomości z Pożowskiej”, „Sport w gminie”, „Ze szkolnej ławy”, „Biblioteka proponuje”, „Z żałobnej karty”.

W piśmie pojawiają się cyklicznie artykuły dotyczące przeszłości regionu i zawiłości historycznych w rubrykach „Kobiety Końskowoli”, „Końskowolskie opowieść”, „Moja Wieś…” 

Od czego się zaczeło

Historia Gazety

W 1994 roku na przełomie maja i czerwca na sesji Radny Gminy Końskowola wręczono radnym pilotażowe wydanie Echa Końskowoli.

Początkowo Echo było czarnobiałe, w 1996 r. otrzymało kolorową okładkę a w 2009 na pierwszej stronie pojawiła się nowa winieta i logo Echa, zmieniła się też wnętrza szata graficzna pisma. Od niespełna roku Echo Końskowoli jest pełno – kolorowe.

Przez lata z redakcją Echa Końskowoli współpracowało ponad 250  osób. Dzięki tym ludziom mogliśmy przeczytać w Echu ciekawe sprawozdania, artykuły, wspomnienia oraz wzruszające, piękne a czasem śmieszne wiersze i opowiadania.

czytaj więcej ...

„Zrodziła go potrzeba informowania środowiska o wydarzeniach kulturalnych, czy pracach samorządu gminnego, bo wówczas nie mieliśmy jeszcze Internetu”- mówiła 5 lat temu w wywiadzie dla Echa Bożenna Furtak – wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Końskowoli oraz pomysłodawca, twórca i redaktor naczelna Echa Końskowoli.

Redakcje pisma tworzyły panie: Bożenna Furtak, Bożena Sikora, Elżbieta Wolska, Elżbieta Urbanek, Teresa Orłowska, później dołączyła Teresa Dymek a od 2016 Olga Sułek wspierana przez Wojtka Skorupskiego. Po odejściu na emeryturę dyrektor Bożenny Furtak redaktorem naczelnym Echa została Agnieszka Brzozowska a później Justyna Żurkowska a obecnie funkcje tą pełni Agnieszka Pytlak.

Kilka pierwszych numerów Echa było tworzone metodą manufaktury: teksty pisano na maszynie, wycinano je, dobierano zdjęcia i tworzono szpaltę, którą graficznie ozdabiała plastyk Elżbieta Urbanek. Powstałą makietę kopiowano na kserokopiarce.

Profesjonalne drukowanie miało miejsce później – najpierw w Puławach a potem w Końskowoli. Trudno dziś uwierzyć, że do drukarni zawożono rękopisy tekstów, które tam przepisywano i na miejscu składano miesięcznik. Dziś przygotowane w redakcji kolejne numery, dostarczane są do drukarni przez Internet.

Co nowego w Echu Końskowoli

LIPCOWO-SIERPNIOWY NUMER JUŻ W SPRZEDAŻY

W nowym numerze przeczytacie ciekawe informacje:

 • Lipcowe Sesje Rady Gminy Końskowola i XXX Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy
 • Realizacja zadań w ramach Funduszu Sołeckiego – część II
 • Złoty Jubileusz pożycia małżeńskiego
 • 100-lecie Straży Pożarnej w Końskowoli
 • Pożegnanie ks. Piotra Szymanka
 • Zawody Wędkarskie w wędkarstwie spławikowym
 • XII Rajd Rowerowy Szlakiem Różanym
 • X Pieszy Rajd Różany
 • XXIV Święto Róż w Końskowoli
 • Otwarcie Muzeum Tęczyńskich
 • Plener „Różany” 2021
 • XXI Wystawa Twórczości Rodzimych Artystów
 • Sport: Radosław Muszyński nowym trenerem Powiślaka Końskowola,
  Adrian Dudkowski po ponad trzech latach opuszcza Powiślaka
 • Akcja „Burza” na terenie Końskowoli
Czcionka
Kontrast
Click to listen highlighted text!