Od czego się zaczeło

Historia biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Końskowoli powstała w 1949 roku i mieściła się przy ulicy Lubelskiej. Od roku 1968 siedzibą jej stał się nowo wybudowany budynek Gminnego Ośrodka Kultury. Na stanowisku kierownika tej instytucji pracowała przez wiele lat Krystyna Szpakowska. Od1987 r. funkcję kierownika GBP
w Końskowoli pełni  Bożena Rybaniec, która wraz z Teresą Dymek dba o aktualizację zasobów bibliotecznych oraz fachową obsługę czytelników. W 1997 r. Biblioteka decyzją Rady Gminy została połączona z Gminnym Ośrodkiem Kultury w jedną instytucję.

Nowe technologie

Gminna Biblioteka Publiczna włączyła się w coroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2019 i zgłosiła tę inicjatywę do ogólnopolskich obchodów. Dnia 5 lutego gościliśmy w Bibliotece przedszkolaków z Przedszkola Gminnego w Końskowoli na zajęciach edukacyjnych.

W 2019 roku odbył się projekt do którego zostaliśmy przyjęci „Kodowanie w bibliotece – druga edycja”. Jesteśmy wśród 113 bibliotek w całej Polsce do których trafiły tablety, gry edukacyjne oraz roboty Photon wraz z akcesoriami. Ten projekt skierowany jest do młodych czytelników już od piątego roku życia, uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Wspólnie uczymy się kodować na zajęciach edukacyjnych.

Aktywne czytanie

Rozbudzamy w młodym człowieku zainteresowania czytelnicze, zapraszamy przedszkolaków i uczniów szkół, na lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, warsztaty czytelnicze, spektakle teatralne.

W 2018 roku przystąpiliśmy do projektu Instytutu Książki skierowanego dla dzieci trzyletnich „Mała Książka Wielki Człowiek”. A w roku kolejnym przystępujemy do drugiej edycji projektu skierowanego tym razem do wszystkich dzieci w wieku  przedszkolnym. Dorosłych zapraszamy na spotkania autorskie i rozmowy o książce w „Zimowym Klubie Czytelniczym”.

Ogłosiliśmy na rok 2019 własny projekt skierowany do czytelników p.h. „Wielcy Ludzie Czytali Książki”. Każdy czytelnik w wieku przedszkolnym i szkolnym do 16 roku życia, może wziąć udział w Konkursie. Potwierdzeniem udziału jest otrzymanie imiennej Karty Aktywnego Czytelnika, z którą zbieramy naklejki. Wystarczy zebrać 10 naklejek, oddać komplet z kartą i otrzymać w nagrodę książkę. Pierwszych pięciu czytelników, którzy zbiorą komplet naklejek, otrzyma w nagrodę swoją książkę marzeń, taką którą zawsze chcieli mieć. Projekt prowadziliśmy przez cały 2019 rok a do tej pory nagrodziliśmy już 9  czytelników.

Prace ręczne

Cykl warsztatów szydełkowania „Kordonek i włóczka” dla dorosłych i dzieci rozpoczęliśmy w naszej Bibliotece 7 lutego. Na spotkanie panie przyniosły kordonki i szydełka. Pod profesjonalnym okiem pani Grażyny Lewtak uczyły się szydełkować. W koszu były dostępne kolorowe włóczki, kordonki, różnej wielkości szydełka a prócz tego książki o szydełkowaniu. Pani Grażyna do każdego podchodziła indywidualnie i udzielała wskazówek. Pod koniec zajęć widać już było pierwsze efekty pracy grupy, które można obejrzeć na Facebooku GOK-u.