Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola
Od czego się zaczęło

Historia biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Końskowoli powstała w 1949 roku
i mieściła się przy ulicy Lubelskiej. Od roku 1968 siedzibą jej stał się nowo wybudowany budynek Gminnego Ośrodka Kultury
w Końskowoli. Na stanowisku kierownika tej instytucji pracowała przez wiele lat Krystyna Szpakowska. Od 1987 r. funkcję kierownika GBP w Końskowoli pełni Bożena Rybaniec, która wraz z Teresą Dymek dba o aktualizację zasobów bibliotecznych oraz fachową obsługę czytelników. W 1997 r. Biblioteka decyzją Rady Gminy została połączona z Gminnym Ośrodkiem Kultury
w jedną instytucję.

Nowe technologie

Gminna Biblioteka Publiczna włączyła się w coroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2019 i zgłosiła tę inicjatywę do ogólnopolskich obchodów. Dnia 5 lutego gościliśmy w Bibliotece przedszkolaków z Przedszkola Gminnego w Końskowoli na zajęciach edukacyjnych.

W 2019 roku odbył się projekt, do którego zostaliśmy przyjęci „Kodowanie w bibliotece – druga edycja”. Jesteśmy wśród 113 bibliotek
w całej Polsce, do których trafiły tablety, gry edukacyjne oraz roboty Photon wraz z akcesoriami. Ten projekt skierowany jest do młodych czytelników już od piątego roku życia, uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Wspólnie uczymy się kodować na zajęciach edukacyjnych.

Aktywne czytanie

Aby rozbudzić w młodym człowieku zainteresowania czytelnicze, zapraszamy przedszkolaków i uczniów szkół na lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, warsztaty czytelnicze, spektakle teatralne.

W 2019 roku przystąpiliśmy do projektu Instytutu Książki skierowanego dla dzieci trzyletnich „Mała Książka Wielki Człowiek”. A w roku kolejnym przystąpiliśmy do drugiej edycji projektu skierowanego tym razem do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Dorosłych zapraszamy na spotkania autorskie i rozmowy o książce w „Zimowym Klubie Czytelniczym”.

Ogłosiliśmy na rok 2019 własny projekt skierowany do czytelników p.h. „Wielcy Ludzie Czytali Książki”. Każdy czytelnik w wieku przedszkolnym i szkolnym do 16 roku życia, może wziąć udział w Konkursie. Potwierdzeniem udziału jest otrzymanie imiennej Karty Aktywnego Czytelnika, z którą zbieramy naklejki. Wystarczy zebrać 10 naklejek, oddać komplet z kartą i otrzymać w nagrodę książkę. Pierwszych pięciu czytelników, którzy zbiorą komplet naklejek, otrzyma w nagrodę swoją książkę marzeń, taką którą zawsze chcieli mieć. Projekt prowadziliśmy przez cały 2019 rok a do tej pory nagrodziliśmy już 9 czytelników.

Prace ręczne

Cykl warsztatów szydełkowania „Kordonek i włóczka” dla dorosłych i dzieci rozpoczęliśmy w naszej Bibliotece 7 lutego. Na spotkanie panie przyniosły kordonki i szydełka. Pod profesjonalnym okiem pani Grażyny Lewtak uczyły się szydełkować. W koszu były dostępne kolorowe włóczki, kordonki, różnej wielkości szydełka a prócz tego książki o szydełkowaniu. Pani Grażyna do każdego podchodziła indywidualnie i udzielała wskazówek. Pod koniec zajęć widać już było pierwsze efekty pracy grupy, które można obejrzeć na Facebooku GOK-u.

Click to listen highlighted text!