Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Dziecięce Zespoły Taneczne – historia

Po przeprowadzeniu się „Powiśla” do POK „Dom Chemika”, Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli postanowił podtrzymać tradycję tańca folklorystycznego i jeszcze przez kilka lat (lata osiemdziesiąte)odbywały się zajęcia. Instruktorem została była członkini „Powiśla” pani Anna Próchniak.

W1993 roku znów próbowano stworzyć, po kilku latach przerwy, dziecięcy zespół tańca ludowego. Zorganizowano kilkunastoosobową grupę dzieci starszych,działających pod nazwą Zespół Tańca Ludowego „Końskowola”. Instruktorem był pan Jacek Nowacki. Stroje dla zespołu uszyli pracownicy GOK. Zespół działał przez kilka lat. Po odejściu drugiego instruktora pana Adama Ciupaka nie skompletowano nowego zespołu.

Równocześnie w 1993 roku utworzyła się grupa taneczna prowadzona przez panią Elżbietę Wolską. Była to formacja  tańca nowoczesnego. Od 2000 r. młodzież tańca nowoczesnego ćwiczyła pod kierunkiem pani Joanny Ciurkowskiej. W 2001 roku były już dwa zespoły tańca nowoczesnego: młodszy i starszy prowadzone przez instruktorkę panią Olgę Olchowik-Mroczek. Grupa przyjęła nazwę Zespół Tańca Nowoczesnego „Fantazja”. Młodzież z zespołu występowała nie tylko na naszych uroczystościach, brała udział w przeglądach i zdobywała wyróżnienia. Stroje dla tego zespołu szyliśmy i kompletowaliśmy sami.

W 2005 roku utworzyły się nowe zespoły tańca towarzyskiego. Dwie grupy, dzieci młodszych i starszych ćwiczyły pod kierunkiem tancerzy Kamili i Bartłomieja Rudnych. Instruktorami byli znakomici tancerze, więc młodzież i dzieci chętnie uczestniczyli w zajęciach. Byli podziwiani przez oglądających je osób. Występowali na uroczystościach nie tylko w Gminnym Ośrodku Kultury.

W latach późniejszych, grupę taneczną próbowano reaktywować. Dzieci ćwiczyły pod kierunkiem pani Liliany Żabińskiej.

Obecnie znów odnawia się końskowolska tradycja  tańca ludowego. Ochoczo ćwiczą i śpiewają dzieci w zespole ludowym pod kierunkiem pana Konrada Górskiego i pana Andrzeja Retmańskiego.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czcionka
Kontrast
Click to listen highlighted text!