Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Konkursy recytatorskie – historia

Turnieje Gminne „Małego Konkursu Recytatorskiego” organizowanego przez GOK miały swój początek w latach osiemdziesiątych. Udział w nim brali nie tylko dzieci ale i dorośli m.in. p. Pelagia Martyszenko, która była laureatką wielu konkursów nie tylko u nas, lecz w powiecie i województwie. Turnieje takie odbywały się co roku.

W 1997 r. rozpoczął się I Jesienny Konkurs Recytatorski pt. „Sonety Adama Mickiewicza”, który od 2007 roku zmienił się w Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Ludowej Zuzanny Spasówki. Inicjatorką tego konkursu była ówczesna dyrektor GOK p. Bożenna Furtak. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych. Uczestniczyły w nim dzieci i młodzież z terenu naszej gminy.

Pani Zuzanna Spasówkaurodziła się i mieszkała w Starym Pożogu koło Końskowoli. Wiersze pisała od dzieciństwa, a jej debiut pisarski miał miejsce w 1962 r., na łamach „Wsi tworzącej”. Kolejne utwory drukowane były w wielu antologiach poezji ludowej i czasopismach. W 1994 roku wydany został przez Bibliotekę „Dziedzictwo” STL, tomik wierszy pt. „Kwiatów wieczorne modlitwy”. W czerwcu              2006 rokustaraniem Gminnego Ośrodka Kultury w Końskowoli został wydany i opublikowany tomik wierszy pt. „Jak Cię nie kochać, Ziemio Ojczysta”. Za twórczość poetycką Zuzanna Spasówka została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami m.in. Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Nagrodą Specjalną Ministra Kultury, medalem Zasłużony Kulturze – „Gloria Artis”,  a w 2008 roku Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Rozpropagowanie i rozpoczęcie takiego konkursu miało mocne uzasadnienie. Dzieci chętnie uczyły się pięknie brzmiących strof wierszy Pani Zuzanny Spasówki.

Od 2017 roku konkurs recytatorski zmienił nazwę na „Konkurs Recytatorski Rodzimej Poezji Ludowej im. Zuzanny Spasówki”. Zasady Konkursu nie zmieniły się, ale wybór wierszy jest rozszerzony o poezję nowych twórców ludowych, tworzących w naszej gminie i powiecie.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czcionka
Kontrast
Click to listen highlighted text!