Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Święto Róż – historia

Pomysł organizowania takiego święta tlił się od dawna. Były próby wystaw kwiatów –  w tym i róż, ale nie była to jeszcze impreza masowa.

Nasza Gmina już od dawna słynęła z hodowli tych pięknych kwiatów. Zorganizowanie takiego święta było uzasadnione. Odważnie rozpoczęła je ówczesna dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pani Bożenna Furtak.Dziewiętnastego lipca 1998 roku odbyło się I Święto Róży. Wystawę róż otwarto wsali konferencyjnej GOK. Kwiaty dostarczyli producenci zrzeszeni w Spółce „Florpak” i „SU-ROSA”. W sali widowiskowej odbyła się sesja naukowa nt. „Prawidłowej uprawy róż”, zorganizowana przez ODR (Ośrodek Doradztwa Rolniczego). Po sesji wszyscy przemaszerowali korowodem prowadzonym przez Orkiestrę Dętą na plac ODR, gdzie odbył się festyn. Do zadań naszego GOK-u należało: zorganizowanie wystawy bukietów róż, oprawa plastyczna i artystyczna sceny (zespoły, goście, konkursy),a także zarządzanie placem gdzie odbywał się festyn (rozplanowanie placu dla gastronomii i stoisk reklamowo- handlowych).

Imprezie towarzyszyły wtedy wystawy: plastyczna dziecięca pt. 'Róża- królowa kwiatów w wyobraźni plastycznej” oraz fotograficzna pani Teresy Orłowskiej.

W pierwszych latach obchodów w programie artystycznym występowały głównie nasze zespoły, a zapraszane były tylko zaprzyjaźnione zespoły z pobliskich miast i miejscowości.

Wystawa bukietów róż od 1999 roku miała miejsce już na placu WODR (dawniejszy ODR czyli Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego). Bukietów  było coraz więcej i dostawców również przybywało. Otwarcia wystawy róż dokonywali zaproszeni goście min. w 2006 roku wystawę otwierał Andrzej Lepper, w 2007 rokuMałgorzata Sadurska – poseł na Sejm RP , Włodzimierz Karpiński – poseł na Sejm RP, Marek Wojciechowski – reprezentujący Marszałka Województwa  Lubelskiego, Jerzy Hetman z Akademii Rolniczej, Sławomir Kamiński – Starosta Puławski oraz gospodarz wójt Stanisław Gołębiowski.

Rokrocznie wybierana jest Najpiękniejsza Róża Wystawy – wybiera ją juryi  tzw. „Miss Publiczności”, wybierana przez publiczność.

Drugie święto zmieniło nieco swoją nazwę, ze „Święta Róży” na „Święto Róż” i tak jest do dziś.

Z czasem  w części artystycznej zaczęły występować prawdziwe gwiazdy polskiej estrady. Występowały znane zespoły i wokaliści. Jest wystawa z pleneru różanego i aukcja obrazów powstałych na tym plenerze  na rzecz Hospicjum w Puławach.

Plener Różany odbywa się tydzień przed obchodami Święta Róż od 2004 roku.W dzień poprzedzający imprezę jest organizowany od 2009 roku przez Urząd Gminy Rajd Rowerowy Szlakiem Różanym, rajd pieszy i zwiedzanie zabytków Końskowoli.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Click to listen highlighted text!