25 lat Echa Końskowoli

25 lat temu – w 1994 roku na przełomie maja i czerwca na sesji Radny Gminy Końskowola wręczono radnym pilotażowe wydanie Echa Końskowoli.

„Zrodziła go potrzeba informowania środowiska o wydarzeniach kulturalnych, czy pracach samorządu gminnego, bo wówczas nie mieliśmy jeszcze Internetu”- mówiła 5 lat temu w wywiadzie dla Echa Bożenna Furtak – wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Końskowoli oraz pomysłodawca, twórca i redaktor naczelna Echa Końskowoli.

Redakcje pisma tworzyły panie: Bożenna Furtak, Bożena Sikora, Elżbieta Wolska, Elżbieta Urbanek, Teresa Orłowska, później dołączyła Teresa Dymek a od 2016 Olga Sułek wspierana przez Wojtka Skorupskiego. Po odejściu na emeryturę dyrektor Bożenny Furtak redaktorem naczelnym Echa została Agnieszka Brzozowska a później Justyna Żurkowska a obecnie funkcje tą pełni Agnieszka Pytlak.

Kilka pierwszych numerów Echa było tworzone metodą manufaktury: wycinano odpowiednio dobrane fragmenty tekstów, które najpierw były pisane na maszynie, później dobierano zdjęcia i tworzono szpaltę, którą plastycznie ozdabiała Elżbieta Urbanek. Powstałą makietę kopiowano na kserokopiarce. Profesjonalne drukowanie miało miejsce później – najpierw w Puławacha potem w Końskowoli. Trudno uwierzyć, że do drukarni zawożono rękopisy tekstów, które tam przepisywano i na miejscu składano miesięcznik. Dziś przygotowane do składu strony, powstające w redakcji dostarczane są do składu i drukarni w Lublinie przez Internet.

Początkowo Echo było czarnobiałe, w 1996 r. otrzymało kolorową okładkę a w 2009 na pierwszej stronie pojawiła się nowa winieta i logo Echa, zmieniła się też wnętrza szata graficzna pisma. Od niespełna roku Echo Końskowoli jest pełno – kolorowe.

Przez lata swojego istnienia wiele zmieniło się w naszym piśmie, ale nie zmieniły się główne tematy, które poruszamy i dotyczą naszych czytelników.

Dziś Echo Końskowoli podzielone jest na działy tematyczne, tak aby czytelnik mógł szybko znaleźć interesujące go artykuły.

„Kalendarium” – w skrócie informuje o planowanych wydarzeniach w nadchodzącym miesiącu.

„Wieści z Pożowskiej”-przekazuje komunikaty i relacjonuje pracę organów samorządu lokalnego.

„Wydarzenia, zaproszenia” – przekazuje relacje z ważnych wydarzeń gminnych, społecznych i kulturalnych, oraz informuje o zaplanowanych akcjach, uroczystościach i spotkaniach różnych organizacji i stowarzyszeń.

„Co w GOKu piszczy” – opisuje wydarzenia kulturalne i społeczne zainicjowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli oraz zaprasza do uczestnictwa w planowanych imprezach.

„Ze szkolnej ławy”–należy do placówek oświatowych naszej gminy.

„Sport w Gminie” – przekazuje relacje o rezultatach naszych sportowców, głównie piłkarzy ale nie tylko.

„Pamięć i historia”- zawiera wiadomości związane z wydarzeniami historycznymi na gruncie lokalnym i narodowym, oraz wspomnienia którymi dzielą się nasi czytelnicy.

„Medyczka” przemianowany na „Recepta na zdrowie”- zawiera informacje i porady medyczne, zdrowotnei kosmetyczne.

W dziale „Z twórczości naszych czytelników” – zamieszczamy wiersze i opowiadania, których autorami są mieszkańcy naszej gminy. Niektórzy chętnie ujawniają swoje nazwiska a inni wola publikować pod pseudonimem – wszystkich chętnych i nieśmiałych zapraszamy do kontaktu z redakcją.

W działach „Caritas” i „Akademia Młodzieżowa” zamieszczamy informacje dostarczone przez te organizacje do redakcji.

Przez lata z redakcją Echa Końskowoli współpracowało ponad 200  osób. Dzięki tymludziom mogliśmy przeczytać w Echuciekawe sprawozdania, artykuły, wspomnienia oraz wzruszające, piękne a czasem śmieszne wiersze i opowiadania.

ZA WSPÓŁPRACĘ I WSZELKĄ ŻYCZLIWOŚĆ BARDZO DZIEKUJEMY redakcja