Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Spektakl Sławomira Mrożka „Na pełnym morzu” w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej GOK zamykał pierwszy dzień obchodów XXVI Święta Róż w Końskowoli (8-9 lipca). Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, sala widowiskowa ośrodka kultury pękała w szwach .

Sztuka o jedzeniu?

Głównymi bohaterami dramatu są trzej rozbitkowie, dryfujący na tratwie na tytułowym pełnym morzu. Głodni odkrywają, że wyczerpały się już całe zapasy żywności. Postanawiają zatem, że jeden z nich zostanie posiłkiem dla dwóch pozostałych. Według krytyków teatralnych ten z pozoru błahy tekst w scenicznej interpretacji pokazuje, jak groźna potrafi być większość (choćby złożona była z dwóch osób) dla jednostki, jak wywierana przez nią presja sprawia, że bezbronna zaczyna postępować wbrew sobie, skazuje się na samozniszczenie. Sztukę można też interpretować jako szyderczą diagnozę demokracji, jej podatności na manipulacje i wmówienia.

Cztery plus jeden

Czworo aktorów i jeden reżyser. Sztuka S. Mrożka to jednoaktówka, nie wymaga rozbudowanego arsenału teatralnego. Dzięki temu, udało się ją zrealizować w bardzo skromnym składzie osobowym. Rolę Grubego zagrał Marian „Rysio” Rokita, w postać Średniego wcieliła się Justyna Makara a Małego zagrała Joanna Dziewięcka-Oroń. Rola Listonosza została odegrana przez Krystynę Pajórę. Aktorzy – amatorzy pracowali nad spektaklem od marca tego roku, pod okiem doświadczonej instruktorki teatralnej– pani Agnieszki Nakoniecznej. Uczestnicy przez cztery miesiące spotykali się w czwartki na dwugodzinnych zajęciach. Ten wysiłek się opłacił, co pokazało entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność.

Co dalej?

Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze z Państwem przy kolejnych okazjach. Być może już 2 września, podczas wydarzeń zaplanowanych przez GOK na pożegnanie lata? Serdecznie zapraszamy. Nie ukrywamy też, że chcielibyśmy kontynuować działalność grupy teatralnej dla dorosłych. Chętne osoby prosimy o kontakt w tej sprawie pod nr tel. 573 298 733.

Joanna Dziewięcka-Oroń

Click to listen highlighted text!