PUNKT KONTROLNY NR 1

GMINNY OŚRODEK KULTURY

Lata 50-te i 60-te ubiegłego stulecia zrodziły w Końskowoli potrzebę budowy domu kultury, w którym znalazłyby swoje miejsce istniejący już wówczas Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”. Zaangażowanie samej „Mamci”, Kazimiery Walczak – twórczyni Zespołu, Aleksandra Sykuta – ówczesnego Przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej, przyniosło efekty. Zakupiono plac, będący własnością parafii, a wiosną 1966 r. roku przystąpiono do robót ziemnych. Wmurowania kamienia węgielnego dokonał Minister Kultury i Sztuki, Lucjan Motyka. Budowa została zakończona 26 sierpnia 1968 r.

Formalne powołanie instytucji miało miejsce 25 stycznia 1969 r. Uchwałę w tej sprawie podjęło Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej pod przewodnictwem Aleksandra Sykuta. Gromadzki Ośrodek Kultury, bo tak brzmiała pierwsza nazwa, był wtedy państwową jednostką organizacyjną posiadającą formę zakładu budżetowego. Wraz z wejściem w życie ustawy o samorządzie gminnym, Ośrodek stał się samorządową instytucją kultury, a jego nazwę zmieniono na Gminny Ośrodek Kultury.

NA KARTĘ STARTOWĄ WPISZ NAZWĘ MIESIĘCZNIKA WYDAWANEGO PRZEZ GOK, O KTÓRYM INFORMACJE ZNAJDZIESZ KLIKAJĄC PRZYCISK