Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

PUNKT KONTROLNY NR 5

CMENTARZ ŻYDOWSKI

Teren cmentarza w tradycji żydowskiej uważa się za miejsce święte, nienaruszalne, aż do dnia Sądu Ostatecznego. jest to również miejsce nieczyste, dlatego po jego opuszczeniu należy dokonać obmycia (najczęściej rąk). Na cmentarzu żydowskim zazwyczaj stawia się macewy, czyli nagrobki w formie prostokątnych, kamiennych płyt, przeważnie zamkniętych od góry półkoliście lub trójkątnie. Odwiedzający cmentarze żydowskie pozostawiają na grobach kamyki – symbol pamięci .

Na przestrzeni wieków w Końskowoli funkcjonowały 2 cmentarze żydowskie.

Stary cmentarz żydowski (ul. Spokojna)
Pierwszy cmentarz żydowski powstał w drugiej poł. XVI wieku. Na podstawie planu folwarku końskowolskiego z 1827 r. wynika, że zajmował on powierzchnię ok. 0,5 ha i był usytuowany przy obecnej ul. Spokojnej. W drugiej połowie XIX w. cmentarz został zamknięty. W czasie II wojny światowej został kompletnie zdewastowany. Po 1945 r. na jego terenie wybudowano domy mieszkalne.

Nowy cmentarz żydowski (ul. Górna Niwa)
Na przełomie XVIII i XIX w. gmina żydowska w Końskowoli założyła drugi cmentarz. Już wcześniej, bo w 1798 roku książę Adam Kazimierz Czartoryski nadał końskowolskiej gminie żydowskiej, grunt pod nowy cmentarz. Powstał on na wydzielonym z tzw. „Niwy Dworskiej” terenie, pół kilometra od centrum miasta, w kierunku Sielc. Obszar cmentarza zajmował około 0,55 ha w kwadracie o boku 75 łokci (43.2 m) i zgodnie z zaleceniem miał być ogrodzony. Od wschodu miał graniczyć z cmentarzem rzymsko-katolickim, który ostateczne ulokowano na południowy – wschód od miasta. Usytuowano tam również cmentarz ewangelicko-augsburski. Pochówki odbywały się na nim do II wojny światowej. W czasie okupacji Niemcy zdewastowali cmentarz, a nagrobki wykorzystali do utwardzenia ul. Zakładowej. Po 1945 r. cmentarz dalej niszczał.
W 2022 roku cmentarz został uprzątnięty i ustawiono przy nim tablicę informacyjną.

CO SYMBOLIZUJĄ KAMIENIE KŁADZIONE NA NAGROBKACH W TRADYCJI ŻYDOWSKIEJ?

ODPOWIEDŹ WPISZ NA KARTĘ STARTOWĄ

Click to listen highlighted text!