Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Żydowski Instytut Histiryczny i Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli im. K. Walczak zapraszaja na wernisaż fotografii Julii Pirotte w dniu 10 stycznia 2020 roku o godz. 17:00. Wernisażowi towarzyszyć będzie projekcja filmu poświęconego fotografce.

Julia Pirotte rok przed śmiercią przekazała Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu część swojego archiwum w postaci odbitek fotograficznych, często opatrzonych jej pieczątką z imieniem i nazwiskiem. W większości wykonała je w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. Tylko niektóre powstały później. Zdjęcia Julii Pirotte były pokazywane w Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych, a w latach osiemdziesiątych także w Polsce.

Prezentowana kolekcja reprodukcji fotograficznych odbitek zawiera niezwykłe portrety napotkanych przez fotografkę osób. Pirotte często ujmuje nie tylko ich twarze, ale i gestykulację. Interesują ją ludzie w działaniu. Wśród zdjęć jest wiele o charakterze reporterskim, przedstawiających żołnierzy francuskiego ruchu oporu, robotników, kibucników. Niezwykłe są fotografie starych kobiet i dzieci, portrety Tuwima, Picassa, Edith Piaf, Paula Eluarda, siostry autorki Mindli.

Wystawa będzie otwarta do dnia 10 lutego 2020 roku.

Click to listen highlighted text!