Barack Obama – „Ziemia obiecana”
We wspomnieniach z czasu prezydentury, Barack Obama przedstawia dzieje nieprawdopodobnej przemiany młodego, poszukującego własnej tożsamości człowieka w przywódcę wolnego świata. Ukazuje zarówno swoje polityczne dojrzewanie, jak i przełomowe momenty pierwszej kadencji swojej, przypadającej na czasy dramatycznych zmian i zawirowań, prezydentury.
Zaprasza czytelników do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu oraz zabiera ich w podróż do Moskwy, Kairu, Pekinu i wielu innych miejsc. Poznajemy tok jego myślenia, gdy organizuje swój gabinet, zmaga się z globalnym kryzysem finansowym i mierzy z Władimirem Putinem, spiera się z generałami o amerykańską strategię w Afganistanie, podpisuje reformę Wall Street, reaguje na niszczycielską eksplozję platformy wiertniczej Deepwater Horizon i zezwala na przeprowadzenie operacji Trójząb Neptuna, w której ginie Osama bin Laden.
Sally Rooney – „Rozmowy z przyjacółmi”
Mieszkająca w Dublinie Frances ma dwadzieścia jeden lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką; ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Przypadkowa znajomość z Melissą, popularną dziennikarką, której mąż Nick jest aktorem, otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii. Gdy Frances i Nick niespodziewanie zbliżają się do siebie, błyskotliwa i stroniąca od uczuć Frances musi po raz pierwszy zmierzyć się ze swoimi słabościami.
W. Bruce Cameron – „O psie, który dał słowo”
Nowe przygody psiego bohatera bestsellerowej powieści „Był sobie pies” a także jej kolejnych części: „Był sobie pies 2” oraz „O psie, który wrócił do domu”.
Na Bailey’a czeka na niego bardzo ważne zadanie. Tym razem nie będzie pamiętać swoich poprzednich wcieleń, ale też… nie będzie sam! Dołączy do niego urocza psina Lacey, z którą wspólnie postarają się dotrzymać psiego słowa.
Burke to bardzo uzdolniony chłopiec, który jeździ na wózku. Kiedy przestanie rosnąć, będzie mógł poddać się operacji. Jednak do tego czasu potrzebuje wsparcia silnego psa, który będzie mu codziennie pomagał. Ktoś tu będzie miał łapy pełne roboty!
Agnieszka Panasiuk – „Cecylia”
Podlasie w 1874 roku. Mieszkający tu Polacy mierzą się z represjami carskiego zaborcy. Wierni Kościoła unickiego cierpią prześladowania. W tych trudnych czasach do panny Cecylii Turawskiej z Białej los wreszcie się uśmiecha.
Cecylia, uważana za dziwaczkę z powodu wielkiej nieśmiałości, postanawia odmienić swoje życie i otwiera się na świat i ludzi. Dołącza do podziemnego seminarium nauczycielskiego i rusza z pomocą represjonowanym unitom. Odkrywa przy tym w sobie pokłady macierzyńskiego ciepła, otacza bowiem serdeczną opieką pozbawioną miłości półsierotę, syna carskiego urzędnika. Z odwagą podejmuje się też niebezpiecznych wyzwań. Czy jednak na tej pełnej przygód drodze spotka mężczyznę, któremu będzie chciała oddać serce?
Lauren Child – „Ruby Redfort. Weź ostatni oddech”
Druga część bestsellerowego sensacyjnego cyklu o nastoletniej tajnej agentce.
U wybrzeży Twinford dzieją się niepokojące rzeczy. Zwierzęta morskie wariują. Statki towarowe zbaczają z trasy. Na wycieczkowe jachty napadają piraci. Sygnały SOS nie docierają do straży przybrzeżnej. W radiu słychać dziwne zakłócenia. Z morza dobiegają tajemnicze szepty. Giną kolejne osoby…
To sprawa dla Ruby. Ruby Redfort.
Pamiętacie ją? To trzynastoletnia geniuszka. Od dziecka łamie najtrudniejsze kody, zapis nutowy i alfabet Morse’a ma w małym palcu, z przyjacielem porozumiewa się szyfrem. A, i całkiem nieźle pływa łodzią podwodną. Jedyne, w czym nie jest najlepsza, to nurkowanie na wstrzymanym oddechu. Od niedawna pracuje w supertajnej agencji wywiadowczej. Zdążyła już udaremnić pewną zuchwałą kradzież. O mało przy tym nie zginęła. A to był dopiero początek…
Ruszyła ku powierzchni – i nagle wstrzymała oddech. Nad jej głową niczym samoloty krążyły przerażające szare kształty. Rekiny.
Były pomiędzy nią a łodzią; były pomiędzy nią a łodzią i pomiędzy nią a resztą oceanu; były wszędzie, otaczały ją, krążyły wokół niej jakby chciały ją zastraszyć.
Ale jeden nie krążył. Jeden płynął prosto na nią. I choć Ruby Redfort nie bała się rekinów, nigdy w życiu, teraz zaczęło się to gwałtownie zmieniać. Otworzyła palce, żeby złapać za broń, i wtedy żółty klejnot wyślizgnął się z jej dłoni i opadł w błękit.
Garri Kasparow – „Ostatni bastion umysłu”
Mecz szachowy Garriego Kasparowa rozegrany przeciwko superkomputerowi IBM Deep Blue w 1997 roku był przełomowym momentem w historii rozwoju technologii. Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, był to świt nowej epoki: oto powstała maszyna zdolna pokonać człowieka, który był wówczas mistrzem tej najbardziej intelektualnej gry.
Na ten moment złożyło się ponad stulecie rozwoju i w swojej przełomowej książce Kasparow po raz pierwszy ujawnia zdumiewającą stronę tej historii. Opisuje uczucia towarzyszące opracowywaniu na oczach całego świata strategii przeciwko nieprzejednanemu, niezmordowanemu przeciwnikowi oraz relacjonuje rozwój inteligencji maszyn poprzez mikrokosmos szachów, które przez całe pokolenia pionierów nauki były postrzegane jako klucz do tajemnic ludzkiego i maszynowego poznania. Kasparow wykorzystuje swoje niezrównane doświadczenie, by zajrzeć w przyszłość inteligentnych maszyn i widzi tę przyszłość jako pełną możliwości. Podczas gdy wielu krytyków postrzega sztuczną inteligencję jako zagrożenie, zwłaszcza dla ludzkich miejsc pracy, Kasparow pokazuje jak ludzkość może się wspiąć na nowe wyżyny z pomocą naszych najbardziej wyjątkowych wytworów, zamiast się ich obawiać.
Opisy i okładki książek pochodzą ze strony lubimyczytać.pl
Grafika: freepik.com