Kulturę tworzą ludzie, osoby o niezwykłej wrażliwości i otwartości umysłu. I tych ludzi należy nagradzać oraz dziękować im za upiększanie naszego życia – podkreśliła starosta puławski Danuta Smaga otwierając galę 21. Powiatowego Dnia Kultury. W piątkowe popołudnie (22.10.2021 r.) do artystów, twórców, animatorów kultury i organizacji społecznych trafiło 39 Dorocznych Nagród Starosty Puławskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Nagrody otrzymali również zwycięzcy Powiatowego konkursu wydawnictw.

Wśród nagrodzonych z terenu naszej Gminy znalazło się Stowarzyszenie Aktywna Wieś Witowice, które powstało w 2009 roku, a dziś liczy 34 członków. Jest organizatorem imprez, animatorem działań kulturalnych, prowadzi działalność społeczną, współpracuje z lokalną Ochotniczą Strażą Pożarną. Stowarzyszenie uświetnia występami okolicznościowe uroczystości.

Wśród laureatów Powiatowego Konkursu wydawnictw w kategorii wydawnictwo historyczne: 2 miejsce zdobyło Końskowolskie Towarzystwo Społeczno-Regionalne za książkę „Na Piskorach i w Zagórkach” autorstwa Aleksandra Lewtaka,

A w kategorii wydawnictwa pozostałe: 1 miejsce Pani Starosta przyznała Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Końskowoli za publikacje pt. „Kajet Końskowolski” za nr. 1 „Opowiadania z dziejów i zwyczajów Gminy Końskowola”, nr.2 „Wspomnienia Salomei Sułek”, nr 3 „Pamiętnik dla moich dzieci Józef Kolek”,

Ponadto 2 miejsce –otrzymała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach za książkę „Godko moja” autorstwa śp. Zbigniewa Kozaka, poety i rzeźbiarza pochodzącego z Sielc.

Bardzo cieszymy się z uznania, które otrzymały nasze przedsięwzięcia i dziękujemy Pani Staroście za przyznane nagrody. Z wdzięcznością przyjmujemy gratulacje przekazane poprzez przedstawicieli: Ministra Edukacji i Nauki dr Przemysława Czarnka, posła na Sejm RP prof. Krzysztofa Szulowskiego i marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Uroczystość została uświetniona przez Puławską Orkiestrę Dętą, która akompaniowała przy wręczaniu nagród, oraz koncertem Marcina Wyrostka, któremu towarzyszyli członkowie zespołu COLORIAGE.