Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt – „O kotku, który bał się wszystkiego”

O kotku, który bał się wszystkiego to opowieść o odwadze jako przezwyciężaniu strachu. Otwiera ona wspaniale ilustrowaną serię dla dzieci Sowie Opowieści.
Jak pokonać strach i wykazać się odwagą, prawdziwą odwagą, nie lekkomyślną brawurą?
Autorem książki O kotku, który bał się wszystkiego jest Éric-Emmanuel Schmitt, francuski pisarz, autor m.in. słynnej książki Oskar i pani Róża. Za ilustracje odpowiada Barbara Brun. Przewodnikiem serii jest sowa Minerwa, symbol mądrości. Zachęca ona młodych odbiorców do stawiania ważnych pytań i samodzielnego myślenia.

Andrzej Ziemiański – „Virion. Pustynia”

„Władza to tylko przyzwyczajenie, przekonanie poddanych, że ktoś nimi rządzi. A kto?”
Tego właściwie nie wie już chyba nikt.
Najpotężniejsza służba cesarstwa, Zamek, właściwie przestała istnieć.
Pałac bezradnie patrzy, jak misternie budowane latami podwaliny władzy rozpadają się jak domek z kart.
Dyplomacja? Wolne żarty. Na terenie cesarstwa właśnie zniknęła ambasadorka Królestwa Troy.
Obywatele Luan popadają w zbiorową histerię.
Kometa nadal przemierza nieboskłon, obojętna na całe ziemskie zamieszanie.
Czas Taidy się kończy – nie może liczyć na Zamek, Nervę ani nikogo innego. Nie jest już nawet pewna, czy może ufać samej sobie. A Cesarz żąda wyników. Krwawych wyników.
Virion i jego ludzie robią co mogą, by wyniki były odpowiednio spektakularne, ale gdy na granicy staje Legion Moy, żarty się kończą.

Fredrik Backman – „Niespokojni ludzie”

Autor „Mężczyzny o imieniu Ove” powraca ze swoją prawdopodobnie najbardziej awanturniczą powieścią. Na podstawie książki powstał serial, który zostanie wyemitowany na platformie Netflix.
„Niespokojni ludzie” to zakręcona komedia o zakładnikach pojmanych w trakcie oglądania mieszkania na sprzedaż – obok porywacza trafiają tam: agentka nieruchomości, zgorzkniałe małżeństwo uzależnione od zakupów w Ikei, złośliwa multimilionerka, przygnębiona staruszka, kobieta w zaawansowanej ciąży i jej wkurzająca partnerka oraz typ z głową królika. Kiedy zakładnicy zostają uwolnieni, policja wpada do mieszkania, ale okazuje się ono… puste.
Podczas serii trudnych przesłuchań poznajemy różne wersje wydarzeń – policji stopniowo udaje się rozwikłać zagadkę tajemniczego napadu, a czytelnik na podstawie różnych kawałków tej układanki może odpowiedzieć nie tylko na pytanie, co się naprawdę stało, lecz także, dlaczego ludzie bywają tacy wściekli i co jest dzisiaj z nimi nie tak.

Monika Kowalska – „Wrocławskie tęsknoty”

Drugi tom poruszającej sagi DWA MIASTA – losy lwowskiej rodziny w powojennym Wrocławiu.
Po II wojnie światowej setki pociągów wiozą przesiedleńców z Kresów na Ziemie Odzyskane. Wśród podróżnych jest Adela z rodziną…
Gdy Szubowie wysiadają z pociągu towarowego na dworcu we Wrocławiu, ich oczom ukazuje się miasto wypalonych ruin. Tu nic nie będzie proste – ani życie, ani miłość… Wszyscy tęsknią za ukochanym Lwowem, za znajomymi ulicami i zniesieńskimi wzgórzami. Jednak powrót jest niemożliwy, choćby tęsknota rozrywała duszę na strzępy… Mimo zagubienia każdy z Szubów wie, że nie można żyć przeszłością, trzeba iść do przodu. Miasto powoli podnosi się ze zgliszczy, a oni stopniowo odzyskują wewnętrzny spokój. Czy Julia i Piotr znajdą siłę, by zacząć życie od początku? Czy Szubówny pokochają miasto pełne gruzów i niebezpieczeństw? Czy odnajdą w nim nowy dom?

Iwona Kienzler – „Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze”

Kogo nazywano „Czerwonym Księciem”? Kim był serialowy bohater wszechczasów? Kto uchodził za najsłynniejszego erotomana PRL-u?
W czasach wszechobecnej szarzyzny PRL-u celebryci, kochani przez tłumy i rozpieszczani przez władzę, jawili się przeciętnemu obywatelowi niczym rajskie ptaki, istni królowie życia. Na temat owych sław krążyły rozmaite, często rozdęte do gra¬nic absurdu, a nawet krzywdzące plotki, czego na własnej skórze doświadczył niejeden z nich.
Iwona Kienzler snuje opowieść o politykach, artystach, dziennikarzach i sportowcach, zarówno tych powszechnie uwielbianych, jak i tych znienawidzonych ze względu na przynależność partyjną, czy oskarżanych o zaprzedanie się systemowi.
Cyrankiewicz, Sokorski, Łomnicki, Mikulski, Jaroszewicz, Ciszewski, Komar, Głowacki – w najnowszej książce Królowie życia PRL-u oglądamy ich z zupełnie innej niż dotąd, nieznanej strony.

Barbara Wysoczańska – „Siła kobiet”

Dwudziestolecie międzywojenne, odradzająca się Polska i trzy różne kobiety złączone ślepym losem z tym samym mężczyzną. Czy w czasach, które aż kipiały od emocji narodowościowych, kobiety miały prawo zawalczyć o siebie?
Rozalia Lubowidzka, młoda wdowa, próbuje odbudować swoje życie po małżeństwie, które było dla niej piekłem. Otrzymuje list od kochanki swojego męża, z błaganiem o pomoc jej chorej córce. Tymczasem do Warszawy przyjeżdża Ada Lubowidzka, siostra dwóch szanowanych braci, która próbuje wyrwać się z marazmu życia na prowincji i zawalczyć o wyższe wykształcenie.
Wszystkie trzy kobiety łączy postać Ignacego Lubowidzkiego, posła na sejm II Rzeczpospolitej, pewnej nocy tragicznie zastrzelonego w zamachu. Czy bezinteresowna przyjaźń pozwoli odmienić okrutny los? Czy uda się zburzyć mur uprzedzeń i pokonać brutalny konserwatyzm, który panoszył się w przedwojennej Polsce?

Julia Furmaniak – „Pensjonat na brzegu jeziora”

Ania Brzęcka wraz z mamą i babcią prowadzą pensjonat „Na drugim brzegu jeziora”. Niestety w pobliżu powstaje hotel, który sprawia, że pensjonat pustoszeje. Kobiety, by ratować rodzinne przedsięwzięcie, postanawiają organizować w ogrodzie rodzinne uroczystości. Ania – świeżo upieczona maturzystka – jest bardzo przywiązana do pensjonatu i z dużym zaangażowaniem uczestniczy w pierwszym od lat urządzanym tu weselu. Kiedy po wielogodzinnej pracy postanawia odpocząć na swojej ulubionej ławce nad jeziorem, zauważa, że jest ona zajęta. Kamil – kuzyn panny młodej – niedawno rozstał się z dziewczyną i dom weselny to ostatnie miejsce na ziemi, w którym chciałby się znaleźć. Wybiera się więc na spacer, by w samotności posiedzieć nad wodą. Tych dwoje spotyka się ponownie po czterech latach, znów przy okazji wesela. Ale są już zupełnie innymi ludźmi. Czy potrafią odnaleźć do siebie drogę? Czy pamiętają jeszcze, co połączyło ich tamtego wieczoru? I jak poukładać wszystko na nowo, gdy życie się tak skomplikowało?

Daniela Raimondi – „Dom blisko rzeki. Saga rodu Casadio”

Opowieść epicka i niezwykle intymna zarazem: zanurzając się w niej, możemy odzyskać wiarę w magię marzeń i odnaleźć to wszystko, co sprawia, że żyjemy naprawdę.
Rodzina Casadio mieszka w Stellacie, niewielkiej miejscowości położonej na styku trzech włoskich regionów: Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Emilii-Romanii. To ludzie prości, szczerzy i pracowici. Na początku dziewiętnastego wieku wydarza się coś, co zmieni na zawsze życie tej rodziny: Giacomo Casadio zakochuje się w Viollce Tosce, dziewczynie z romskiego taboru, i bierze ją za żonę. Od tej chwili ich potomkowie dzielić się będą na dwie gałęzie: błękitnookich i jasnowłosych marzycieli, spadkobierców cech Giacoma, oraz czarnookich i czarnowłosych „widzących”, wraz z fizjonomią dziedziczących po Viollce umiejętność czytania przyszłości.

Max Czornyj – „Obcy”

Retlowowie przyjeżdżają do Polski jako repatrianci. Osiadają w spokojnej wiosce, a ich największym marzeniem jest stać się „swoimi”.
Co muszą zrobić, żeby zostali zaakceptowani? Czy to w ogóle możliwe?
Szybko okazuje się, że nic nie jest takie, jak wydawało się na początku.
Wszędzie może zagościć zło.
Czy przyjezdni nie mają czegoś na sumieniu?
Zachowują się, jakby mieli coś do ukrycia.
Chcesz poznać ich głęboko skrywaną tajemnicę?

Erica Spindler – „Taka sama”

Sienna Scott dorastała w mrocznym cieniu paranoicznych urojeń swojej matki. Teraz wraca do domu, by zmierzyć się ze swoją przeszłością i nierozwiązaną sprawą zabójstwa, które zmieniło jej życie.
W domu matki, w którym zawsze są zamknięte okiennice, dawny strach powraca ze zdwojoną siłą. Młoda kobieta boi się, że w noc zabójstwa to ona była celem mordercy. Pojawia się też nowy strach że zabójca zamierza naprawić błąd z przeszłości i już zaczął działać. Ale czy te lęki różnią się od tych, które dręczą jej matkę? W miarę jak pętla zaczyna się coraz bardziej zaciskać, granica między prawdą a kłamstwem, rzeczywistością a złudzeniem powoli się zaciera. Czy spełnił się najgorszy koszmar Sienny? A może zdemaskuje mordercę i udowodni, że jest podobna do swojej matki tylko z zewnątrz?

Roma J. Fiszer – „Szczęście pod świerkami”

Współczesna miłość, tajemnice, dramaty sprzed lat i… sielska leśniczówka
Elwira i Krzysztof, młoda dziennikarka i młody leśniczy. Oboje z bagażem przejść. Ona obciążona rodzinną traumą i zerwaniem narzeczeństwa, jemu również nie poszczęściło się w związku. Spotykają się w leśniczówce Świerki, w Borach Tucholskich, żeby rozwikłać tajemnicę miłości swoich pradziadków, Apolonii i Zbysława, którzy pływali na „Batorym” i na nim zastał ich wybuch drugiej wojny światowej.
Elwira, poruszona dwoma listami Zbysława do Apolonii, umawia się z Krzysztofem na przeszukanie kufrów z pamiątkami po pradziadku, cudem zachowanych przez kilkadziesiąt lat w leśniczówce. Już pierwszego dnia pobytu odkrywa ważną tajemnicę, a pomiędzy nią a młodym leśniczym niespodziewanie iskrzy.

Katarzyna Ryrych – „Wojna w Kuropatkach”

Kuropatki. Miła, mała wioska, gdzie Mela i jej młodsza siostra Ada uwielbiają spędzać wakacje. Jest las, a w nim jagody i grzyby, jest malutkie jeziorko, a nad nim Port Piratów… Ale tegoroczny pobyt dziewczynek nie będzie tak beztroski jak poprzednie. Do lasu nie wolno wchodzić, psa Bajbusa niepokoją policyjne syreny, a w niektórych domach nocami palą się zielone latarnie.
Bo w Kuropatkach trwa wojna, choć nikt o niej nie wie.

 

 

Opisy i okładki książek pochodzą ze strony lubimyczytać.pl

Grafika: freepik.com

Click to listen highlighted text!