W niedzielę 23 października obchodziliśmy 80. rocznicę likwidacji getta w Końakowoli. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu i gminy, zaproszeni goście oraz członkowie lokalnej społeczności. W programie obchodów znalazły się prelekcja pani Iwony Stefanek poświęcona historii Żydów końskowolskich oraz uroczyste otwarcie wystawy dokumentującej działalność społeczności żydowskiej . Uczestnicy przeszli ulicami dawnego getta na ul. Górna Niwa gdzie Wójt Stanisław Gołębiowski odsłonił pamiątkowe tablice przy cmentarzach żydowskim i ewangelicko-augsburskim, a pastor Jarosław Bator odmówił po hebrajsku krótką modlitwę za zmarłych.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, szczególnie przedstawicielce Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie pani Agnieszce Litman.
Organizatorzy:
Gminny Ośrodek Kultury Końskowola oraz Urząd Gminy Końskowola