Beata Dębska, Eugeniusz Dębski – „Dwudziesta trzecia”
Był gliniarzem. I to dobrym gliniarzem. Jedynym jego błędem było zeznawanie przeciwko skorumpowanym wrocławskim lekarzom. Usunięty ze służby za przestępstwo, którego nie popełnił, dzisiaj bierze sprawy, z jakimi lepiej nie iść na policję. Jeśli masz kłopoty i nikt inny nie potrafi ci pomóc – możesz go wynająć. A przynajmniej spróbować.
W pierwszej części kryminalnego cyklu Beaty i Eugeniusza Dębskich zdesperowany biznesmen oferuje Winklerowi sporą nagrodę za zdobycie dowodów obciążających domniemanego mordercę jego żony. Problem w tym, że główny podejrzany wydaje się czysty… Gdy śledztwo utyka w martwym punkcie, z pomocą przychodzą nietypowi sojusznicy: niespełna osiemdziesięcioletnia fanka sudoku i mocnych trunków oraz specjalistka od trudnej młodzieży. Żadne z nich nie przypuszcza nawet, że trop prowadzi w stronę dużo straszniejszej zbrodni…
Dwudziesta trzecia to współczesny miejski kryminał pełen barwnie nakreślonych postaci i podszyty sardonicznym poczuciem humoru, do tego wznowiony w nowej odświeżonej wersji. Wkrótce premierowo ukażą się kolejne części cyklu: „Zimny trop” i „Szwedzki kryminał”. 2021 rokiem Winklera!
Beata Dębska, Eugeniusz Dębski – „Zimny trop”
Zimne tropy, zimne trupy i jedyny facet, któremu zależy na odkryciu prawdy…
Tomek Winkler, prywatny detektyw z Wrocławia, jeszcze nie wydobrzał po ostatniej makabrycznej sprawie, gdy na jego biurku ląduje kolejne zlecenie. Tym razem zatrudnia go nie kto inny jak Roma Wiśniowiecka, sarkastyczna emerytka i znawczyni dobrego koniaku, a prywatnie… jego własna babcia.
W urokliwym kurorcie zniknął bez śladu jej znajomy – starszy pan, któremu na pewno nikt nie życzyłby źle, prawda? Winkler ma w tej sprawie odrębne zdanie. Jednak tropy ciągle zasypuje śnieg, a byli koledzy z policji wcale nie zamierzają ułatwiać śledztwa. Echa poprzedniej sprawy wciąż nie ucichły i zdecydowanie nie wszystkim podoba się, że Winkler ostatnim razem wyszedł z tarapatów cało. Może więc tym razem trzeba dopomóc pechowi?
Beata i Eugeniusz Dębscy w drugim tomie swojego kryminalnego cyklu zgrabnie budują nową historię, w której intryga sensacyjna przeplata się z obyczajową, a ludzki los jest bardziej powikłany niż niejeden zbrodniczy plan.
Beata Dębska, Eugeniusz Dębski – „Szwedzki kryminał”
Trzeci tom cyklu kryminalnego o byłym gliniarzu Tomaszu Winklerze
Usunięty ze służby za przestępstwo, którego nie popełnił, Tomasz Winkler dzisiaj bierze sprawy, z jakimi lepiej nie iść na policję. Jeśli masz kłopoty i nikt inny nie potrafi ci pomóc – możesz go wynająć. A przynajmniej spróbować…
Z zakładu psychiatrycznego w Krowieńcu ucieka niebezpieczny psychopata Adam „Psychoza“ Mateńczuk. Skazano go za morderstwo dziecka, ale Psychoza ma sekret – ofiar było więcej. I nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby nie chwila słabości w towarzystwie współwięźnia. Ci, którzy poznali sekret Mateńczuka, muszą teraz zginąć. Problem w tym, że na liście do odstrzału znajduje się wrocławski detektyw Tomek Winkler.
Aby przeżyć, Winkler będzie musiał rozplątać zagadkę pogmatwanej przeszłości – i tożsamości – Mateńczuka. Kim jest jego prześladowca i co tak naprawdę wydarzyło się lata temu w szeregach tajemniczej dolnośląskiej sekty? Odpowiedzi ciągle się wymykają, a pętla zaciska. Psychoza nie cofnie się przed niczym, a jeśli będzie musiał, skrzywdzi tych, na których Winklerowi najbardziej zależy…
Beata Dębska, Eugeniusz Dębski – „Śmierć druga”
Czasami dawni wrogowie okazują się najlepszymi sojusznikami. Gorzej, gdy działa to w druga stronę?
We Wrocławiu zostają znalezione zwłoki dwudziestoletniego Rafała Góry, a podejrzanym o morderstwo jest jego najlepszym przyjaciel, Sebastian. Buksujące w miejscu policyjne śledztwo mogłoby skorzystać z pomocy prywatnego detektywa Tomka Winklera, ale jest jeden problem: Winkler zna podejrzanego i ma pewne powody, by wierzyć w jego niewinność. Ma też sporo wątpliwości? Może dlatego zgadza się włączyć w dochodzenie swoją najbliższą współpracowniczkę ? Romę Wiśniowiecką, prywatnie: babcię. Gdy Winkler rusza tropem tajemniczego ?Tuliboru?, Roma prowadzi własne śledztwo w kipiącej od przemilczanych sekretów miejscowości, z której pochodził zabity chłopak.
Żadne z nich jeszcze nie wie, że w tej sprawie jest też druga śmierć.
Danuta Parlak – „Kapelusz Pani Wrony”
Dowcipne i mądre opowiadania, których akcja dzieje się w lesie, ogrodzie i na łące. Poczytamy o tym, w jaki sposób odnalazł się zaginiony kapelusz pani Wrony, jakiego bohaterskiego czynu dokonał bojaźliwy Wystraszek, poznamy historię niezwykłego małżeństwa bociana Mikołaja z piękna żabką i zobaczymy ogród, w którym zamieszkało NIC.
Roma J. Fiszer – „Światełko miłości”
Odbiór przez Gabi dyplomu z anglistyki nie przeszkadza jej w udziale w plenerze fotograficznym. Nieoczekiwanie zdobywa pierwszą nagrodę i zamiast zająć się pracą tłumacza, trafia do? Rzymu, zostawiając w Polsce Sławka, swoją pierwszą miłość.
W Rzymie czerpie z włoskiego życia pełnymi garściami, nie tylko jako fotograficzka. Podczas spaceru z Flavio zapomina się. Wraca do kraju, a wkrótce na świecie pojawia się córka, Zuzka.
Gdy powtórnie wyjeżdża do Wiecznego Miasta, zajmuje się już tylko fotografią. Odnosi znaczące sukcesy i wiąże się z Grzegorzem. Żyją jak w bajce, mają wspólne plany?
Nagle Gabi ucieka z Włoch i w okresie świąt Bożego Narodzenia zaszywa się z córką w Nakli. Opowiada jej o swojej przeszłości, o Flavio, Grzegorzu, ale także Sławku.
W wigilię rozlega się dzwonek do drzwi?
Co przerwało idyllę z Grzegorzem? Kto zadzwonił w wigilię do drzwi? Czy Gabrieli wreszcie się w życiu poszczęści?
Krystyna Mirek – „Miłość, kłamstwa i sekrety”
Wszyscy kochają prawdę, ale to skomplikowana miłość. Jak przyjdzie co do czego, bardziej kusi słodki smak kłamstwa.
Vincent to słynny youtuber kulinarny. Jest przystojny i uwielbiany, mieszka w romantycznej starej willi odziedziczonej po dziadku. Charyzmatyczny przodek dał mu nie tylko posiadłość, lecz także zeszyt z przepisami na potrawy, które kiedyś przyrządzał w prestiżowej francuskiej restauracji. Idealna sytuacja?
Mnóstwo kobiet kocha go wirtualnie. W tym również Wiki, która uwielbia zmiany – farbuje włosy tak często, że nawet jej narzeczony za nią nie nadąża. Franek to ciepły, serdeczny mężczyzna. Wzór męża dla Wiki?
Mirki nikt nie oszuka. Wynajęta przez Wiktorię detektyw specjalizująca się w tropieniu wszelkich kłamstw jest twarda i rzeczowa. Ma na swoim koncie wiele rozwiązanych spraw. Ale wyciąganie sekretów na światło dzienne zwykle przynosi kłopoty.
Czy kiedy wszyscy spojrzą prawdzie w oczy, coś się wreszcie zmieni?
Rafał Kosik – „Felix, Net i Nika oraz Zero Szans”
Felix, Net i Nika wyruszają na szaloną wyprawę na drugi koniec świata. Czy ich mission imposible ma jakiekolwiek szanse powodzenia?
Czy zaginiony samolot z Laurą oraz tajemniczym ładunkiem uległ katastrofie? Gdzie zaprowadzi przyjaciół ich niezwykłe śledztwo? Jesteście gotowi na Bangkok, Sajgon, street food, wredne małpy, śmierdzące duriany, tuk-tuki, opuszczone wieżowce, yakuzę oraz gang mnichów, eleganckie hotele oraz kwatery z latającymi karaluchami, bazary, krokodyle w kanałach Menamu i ruiny zagubionych w dżungli świątyń, oplecione korzeniami drzew i pajęczynami pająków, których nigdy nie chcielibyście zobaczyć?
Patrycja Zarawwska – „Pająki. Młodzi przyrodnicy”
Pająki są naprawdę fascynujące! Jedne rozpinają wśród gałęzi pionową, koncentryczną sieć łowną. Inne rozwieszają w zaroślach pajęczynę w postaci płachty lub hamaka. Jeszcze inne tworzą w jakimś kąciku pułapkę w formie lejka. Są również takie, które niczego nie budują, tylko niczym Spiderman wypuszczają nić asekuracyjną i skaczą na ofiary. Większość poluje na owady, ale niektóre… udają ofiary złapane w sieć, żeby pożreć innego pająka. W książce Pająki czytelnicy przyjrzą się polskim pająkom z bliska w ich naturalnym środowisku. Dowiedzą się, gdzie ich szukać i jak je rozróżniać. Poznają typy pajęczyn i zaobserwują, jak konstruuje się je krok po kroku. Dowiedzą się, jak wyglądają pajęcze gody, gdzie samice składają jaja i czy opiekują się młodymi. Rozszyfrują zagadkę babiego lata. Poznają pająka o najsłodszej polskiej nazwie – zyzusia tłuściocha, a także gatunek, który umie biegać po wodzie i nurkować albo udawać… mrówkę. Dowiedzą się, które pająki mieszkające w domach są naszymi sprzymierzeńcami i dlaczego nie należy ich zabijać.
Natasha Farrant – „Dzieci z Zamkowej Skały”
Kiedy rodzinny dom Alice musi zostać sprzedany, ona i jej ojciec Barney zrobią wszystko, aby go odkupić – nawet jeśli nie jest to ściśle legalne. A kiedy Alice zostaje wydalona i odesłana do odosobnionej szkoły z internatem, zrobi wszystko, aby uciec. Ale Akademia Stormy Loch nie jest tym, czego oczekiwała. Dzięki dziwnym zasadom i ekscentrycznej mieszance uczniów i nauczycieli ekscentrycznego dyrektora ma sposób na siebie. Kiedy znika jej ojciec Alice postanawia go uratować. Uzbrojona w dwóch nowych przyjaciół, wyrusza w epicką wyprawę przez dzikie szkockie wyżyny i wyspy, by w końcu spełnić pragnienie jej serca – ale czy wie już dokładnie, co to jest?
Jest to zarówno przezabawna, jak i szczera, klasyczna historia przygodowa, która została zaktualizowana i opowiedziana niepowtarzalnym głosem Natashy.
Magdalena Jaros – „Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki”
Portret popularnego aktora. Zamknięty w sobie, po śląsku hardy i osobny? A może delikatny, wrażliwy, z gołębim sercem? Jaki był Franciszek Pieczka, wybitny aktor, który zagrał 500 ról filmowych i teatralnych?
Ty pieronie! to wnikliwy i czuły obraz jego aktorskiej wielkości połączonej ze skromnością, prawością i uczciwością.
Do bliskiego kręgu Franciszek Pieczka dopuszczał garstkę osób. Ale wszyscy, którzy go znali, mówią, że był niezwykle skromny i ciepły. Nigdy się nie wywyższał, nie pchał się na pierwszy plan. Bardzo rzadko bywał na bankietach, nie znosił rozgłosu.
Koledzy z Teatru Powszechnego w Warszawie żartują, że po premierze przy pierwszym ukłonie stał na przedzie sceny, przy drugim był blisko kulis, przy trzecim… siedział już w domu w Falenicy. Dom to rodzina: żona, dwójka dzieci i wnuki. Oni byli jego światem.
Jan Jakub Kolski powiedział, że miarą bezinteresowności i życzliwości powinna być jedna pieczka. I trudno się z tym nie zgodzić…
Dana Simpson – „Fibi i Jednorożec. Królowe dram. Tom 8”
Ósmy tom wesołej i mądrej opowieści o dziewczynce Fibi, której najbliższą przyjaciółką jest jednorożcowa piękność Marigold Niebiańskie Chrapy. Nadeszły wakacje. Tym razem Fibi i Marigold udają się na obóz teatralny. Muszą napisać i wystawić własną sztukę! Ale czy nasze bohaterki będą miały jakiś dobry pomysł? Poza tym Fibi liczy, że uda jej się spędzić dużo czasu z najlepszą przyjaciółką, jednak Marigold zabiera na obóz swoją siostrę – Florencję Niefortunne Chrapy! Naszym bohaterkom przyjdzie się zmierzyć z tematem trudnych relacji między siostrami, a ich własna przyjaźń zostanie wystawiona na próbę…
Opisy i okładki książek pochodzą ze strony lubimyczytać.pl
Tło grafiki: freepik.com