Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Zofia Kossk – „Bez oręża”

Zofia Kossak w trzeciej części swojej trylogii o wyprawach krzyżowych opisuje jedną z ostatnich prób odzyskania Grobu Świętego, a także tragicznie zakończoną krucjatę dziecięcą w XIII wieku. Krucjata dziecięca to mieszanina faktów i fikcji, uwieczniona w średniowiecznych kronikach jako wyprawa krzyżowa dzieci, które przez samą czystość serca miały oswobodzić Ziemię Świętą z rąk muzułmanów. Na kartach powieści przewija się postać św. Franciszka z Asyżu, który daje świadectwo prawdziwej siły ducha, zdolnej osiągać cele w sposób znacznie bardziej skuteczny, aniżeli walka orężna.

Iny Lorentz – „Miłość aptekarki”

Druga część nowej historycznej sagi o przygodach wędrownej aptekarki uznanego duetu pisarskiego występującego pod pseudonimem Iny Lorentz!
Turyngia, XVIII wiek. Klara wraz z mężem Tobiasem i synem Martinem wiedzie spokojne życie w Königsee. Właśnie spodziewa się kolejnego dziecka. Nieoczekiwanie małżonkowie dowiadują się, że w Rübenheim został aresztowany jeden z ich wędrownych aptekarzy, którego oskarżono o otrucie miejscowego burmistrza. Tobias wyrusza w podróż, żeby wyjaśnić sprawę, i też zostaje aresztowany jako rzekomy wytwórca trującego leku. Klara musi nie tylko troszczyć się o interesy rodzinnej firmy, ale także wyjaśnić intrygę związaną z zabójstwem burmistrza i tym samym uratować Tobiasa. Oskarżenie jej męża nie było kwestią przypadku. Okazuje się, że rodzina Justów ma wrogów, których istnienia nawet nie podejrzewała, a którzy są gotowi na wszystko.

Zofia Kossak – „Król trędowaty”

„Król trędowaty” to druga część trylogii poświęconej wyprawom krzyżowym, w której Zofia Kossak przedstawia dramatyczne próby utrzymania Jerozolimy, zakończone utratą Królestwa Jerozolimskiego w 1291 roku. Jest to barwna opowieść o klęsce krzyżowców, którzy w wyniku samowoli i egoizmu zdemoralizowanych książąt nie zdołali obronić Grobu Świętego.
Jednym z ważniejszych wątków książki jest bitwa pod Montgisard, w której nieuleczalnie chory król jerozolimski Baldwin IV odnosi największe militarne zwycięstwo nad wojskami muzułmańskimi.

Karolina Wilczyńska – „Powrót do Jagodna”

Tęskniłaś za Stacją Jagodno? A może to Twoja pierwsza wizyta w tym magicznym miejscu, gdzie czas płynie inaczej, a ci, którzy tu przyjeżdżają, często zostają na zawsze?
Karolina Wilczyńska zabiera nas w nostalgiczną podróż do serca Gór Świętokrzyskich, by sprawdzić, co słychać u babci Róży i hrabianek Leszczyńskich oraz innych mieszkańców Jagodna. Jak poradzili sobie z trudami ostatnich lat? Jak przyjmą wyzwania, które przynosi los?
Diana jest specjalistką od projektowania ekologicznych ogrodów, a jej hobby to garncarstwo. Ale czy można aranżować otoczenie dla innych, jeśli własne życie właśnie pękło i bardziej przypomina stos glinianych skorup niż piękny wazon? Kobieta szuka schronienia w Stacji Jagodno. Czy uzyska wsparcie od miejscowych kobiet? A może jej miejsce na ziemi jest zupełnie gdzie indziej?
Powrót do Jagodna to nie tylko spotkanie ze znanymi i lubianymi bohaterami, ale także początek całkiem nowej historii. Bo przecież życie można lepić w różnych miejscach, a najpiękniejsze ogrody najpierw kiełkują w sercu.

Agatha Christie – „Noc w bibliotece”

Skandal! W bibliotece pułkownika Bantry’ego znaleziono zwłoki młodej kobiety. Jej tożsamość pozostaje zagadką, a podejrzenia mieszkańców St. Mary Mead padają na pana domu. Czyżby szanowany arystokrata miał jakieś mroczne tajemnice? Może chciał się pozbyć niewygodnej kochanki, gdyż ofiarą jest atrakcyjna tancerka z ekskluzywnego hotelu.
Żona pułkownika, oburzona tymi podejrzeniami, wzywa pannę Marple – starą znajomą o nieprzeciętnych zdolnościach śledczych.

James Norbury – „Wielka Panda i Mały Smok”

Inspirująca podróż, w której ważny jest nie cel, lecz droga.
Piękne ilustracje oraz rozpisana na dwa głosy opowieść o przyjaźni, odwadze, czułości dla samego siebie… i o tym, dlaczego warto czasem napić się herbaty.
Przed Wami książka, która podbije Wasze serca!
Wielka Panda i Mały Smok podejmują wspólną podróż, choć dobrze się nie znają. Szybko gubią drogę – jak wielu z nas w życiu – ale wiedzą, że stracenie z oczu celu często pozwala dostrzec wspaniałości, których zazwyczaj nie zauważamy. Dlatego z radością błądzą, odkrywają nieznane miejsca i dyskutują o tym, co w życiu najważniejsze.
Wielka Panda i Mały Smok to książka, w której znajdą mądrość czytelnicy w różnym wieku – od dzieci, przed którymi świat stoi otworem, do dorosłych, których życie często zmusza do radykalnych zmian.
Poczucie humoru i mądrość Wielkiej Pandy i Małego Smoka przemówią do każdego z nas.

Kornel Filipowicz, Wisława Szymborska – „Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy”

Niepublikowane listy niezwykłej pary.
„Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie” – pisze z Zakopanego przyszła Noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. To po jego śmierci powstanie słynny wiersz „Kot w pustym mieszkaniu”.
Nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. „Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie” – mówiła.
W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach.
Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono – nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.

Henryk Sienkiewicz – „Quo vadis”

Powieść historyczna wydana po raz pierwszy w roku 1896. Motywem przewodnim są narodziny chrześcijaństwa i zmierzch imperium rzymskiego za czasów Nerona. Na tle wydarzeń historycznych związanych z prześladowaniem chrześcijan rozgrywa się wątek miłosny Ligii i Winicjusza – chrześcijanki z barbarzyńskiego plemienia Ligów z patrycjuszem rzymskim. Sukces, jaki odniosła powieść, był niespotykany i utorował Sienkiewiczowi drogę do Literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1905 roku za całokształt twórczości. Do dziś dzieło przełożono na prawie 60 języków, a liczbę sprzedanych egzemplarzy liczy się w milionach.

Olga Tokarczuk – „Pan Wyrazisty”

Twarz Pana Wyrazistego natychmiast zapada w pamięć. Jest rozpoznawany błyskawicznie – wystarczy, że pojawi się na ulicy i wszyscy z daleka się do niego uśmiechają. Kiedyś zagrał nawet w reklamie – gratulowano mu sukcesu i chwalono, że jego twarz tak dobrze sprzedała produkt.
„Pan Wyrazisty” bardzo podoba się sam sobie. Kupił supertelefon i z upodobaniem robi tysiące selfie. Jego niepoliczalne wizerunki wędrują po sieci. Pewnego dnia staje jednak przed lustrem i z przerażeniem zauważa, że jego rysy się zatarły, a twarz stała się rozmytą plamą. Z każdym kolejnym zdjęciem blednie wyrazistość Pana Wyrazistego.
Czy Pan Wyrazisty odzyska swój utracony skarb – nieskazitelnie piękną twarz? Czy ci, których spotka w mrocznych zakamarkach dzielnicy na przedmieściu pomogą mu znaleźć rozwiązanie? Czy świat będzie na powrót go podziwiał, a on sam będzie znowu dla siebie jedyny i wyjątkowy?
W swojej nowej opowieści Olga Tokarczuk i Joanna Concejo (znane jako współautorki „Zgubionej duszy”, wyd. Format 2017) zabierają nas w fikcyjny świat, do złudzenia przypominający czasy, w których przypadło nam żyć – z rozbuchanym „ja”, natręctwem autoprezentacji, kultem młodości, imperatywem szczęścia i obsesją lansu. Czy wyjdziemy z tego świata cało?

Angela Sommer-Bodenburg – „Wampirek na wsi”

To już czwarte spotkanie z Antosiem i wampirzą rodzinką. Rodzice zabierają chłopca na spokojne wakacje z dala od miasta. Pierwsze jego wrażenia nie są najlepsze: zdrowe wiejskie powietrze cuchnie! Szykują się jednak niezapomniane chwile, a to za sprawą wampirka Rydygiera. Lecz najpierw Antoś musi go odnaleźć. Gdzie wampirek mógł się ukryća Także w tej książce nie zabraknie przygód: nierozłączni przyjaciele będą latać nocą nad okolicznymi wioskami, okaże się też, jakich stworzeń wampirek boi się najbardziej. Ale prawdziwe kłopoty przyjdą dopiero wówczas, gdy Rydygier zacznie wykradać kurze jaja, a poszukiwaniem złodzieja zajmie się groźny kolekcjoner motyli, z wielkim czarnym psem…

Diana Palmer – „Pewnego razu w Paryżu”

Brianne i Pierce spotkali się w Paryżu. Ona była uczennicą w szkole dla dziewcząt, on opłakiwał śmierć żony. Przystojny, nieprzystępny zafascynował ją od razu. Choć wiedziała o nim niewiele, jednego była pewna: że tylko dla niego jest miejsce w jej sercu.
Po śmierci żony Pierce nie chciał się wiązać z żadną kobietą, a tym bardziej z niemal dwukrotnie młodszą od siebie piękną dziewiętnastolatka. Najchętniej zapomniałby o Brianne, lecz miał wobec niej dług wdzięczności. Kiedy więc się dowiedział, że ojczym chce ją wydać za mąż wbrew jej woli, uznał, że musi jej pomóc…

Angela Sommer-Bodenburg – „Wampirek przeprowadza się”

Druga część niezwykłej opowieści o przyjaźni dziesięcioletniego Antosia i młodego – bo zaledwie stupięćdziesięcioletniego – wampirka o sympatycznym imieniu Rydygier. Przyjaźń ta, choć niewzruszona, nie należy jednak do najłatwiejszych, bo wampirek ma oryginalne pomysły i lubi postawić na swoim. Kiedy znudziło mu się mieszkanie w starym grobowcu, postanowił się przeprowadzić – i to do piwnicy domu, w którym mieszka Antoś. Sam wampirek nie sprawiałby może kłopotu, ale Rydygier uparł się, by zabrać ze sobą starą, wygodną trumnę, w której – jak to wampir – zwykł sypiać. A co na to rodzice Antosia? Cała seria książek o wampirku – błyskotliwie i dowcipnie napisanych – uczy tolerancji, odwagi i ofiarności. Obcy nie musi być postacią z horroru – może się okazać całkiem sympatyczny.

 

 

Opisy i okładki książek pochodzą ze strony lubimyczytać.pl

Tło grafiki: freepik.com

 

Click to listen highlighted text!