Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Właśnie rozpoczął się Tydzień Bibliotek 2023 pod hasłem: „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. W tym roku przypada już okrągła, XX edycja tego święta. Czym jest Tydzień Bibliotek i jak będzie wyglądać w tym roku?
Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP). Od 2004 roku SBP organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Jak czytamy na stronie SBP – program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Historia Tygodnia Bibliotek nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.
W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin jest stały – jest to 8-15 maja.
Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny SBP.
Od początku akcji Tydzień Bibliotek, które realizują biblioteki wszystkich typów z całej Polski, towarzyszy konkurs, najpierw na najlepszy projekt programu (2004-2005), następnie na najlepszy program a od X edycji (2013) na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.
Troszkę młodszy jest konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek, który swoją pierwsza odsłonę miał w 2006 r. a w latach 2011-2018 był rozstrzygany głosami Internautów.

Autorką tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu.
Uzasadnienie hasła:

„Biblioteka jest miejscem do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.”

Plakat promujący tegoroczny Tydzień Bibliotek, którego autorem jest Emil Idzikowski.

W uzasadnieniu czytamy, że:

„Plakat Emila Idzikowskiego ma siłę graficznego oddziaływania. Kompozycja czystych barw niesie ze sobą nie tylko efekt optyczny, ale też przekaz racjonalny. Biel w centrum grafiki symbolizuje światło wiedzy, czystość prawdy. Dla większości osób znane ze szkoły zjawisko rozszczepienia światła oraz efekt barw dopełniających przypominają, że nieskazitelna czystość światła jest sumą wszystkich barw, a więc… różnorodnych treści, nauki i emocji, dostępnych na bibliotecznych półkach.
Agresywny wizualnie plakat dobrze spełnia funkcję agitacyjną.”

Więcej na temat Tygodnia Bibliotek: https://tydzienbibliotek.sbp.pl/

 

 

źródło: https://tydzienbibliotek.sbp.pl/

Click to listen highlighted text!