Zapraszamy do GOK-u na wernisaż twórczości pani Jolanty Wawer, który będzie miał miejsce 7 lipca o godzinie 16:00.

Jolanta Wawer urodziła się  15 czerwca 1967 roku w Puławach, gdzie do tej pory mieszka i tworzy.

Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom ze specjalizacji graficznej zrealizowała w pracowni  profesora Tomasza Chojnackiego. Zawodowo związana z działalnością kulturalną na rzecz Puław i Ziemi Puławskiej. Pracuje z dziećmi w Gminnym Przedszkolu w Końskowoli jako wychowawca i nauczyciel plastyki. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie.

Artystka tworzy w technice akwareli i rysuje kredką pastelową. Maluje pejzaże, portrety, kompozycje kwiatowe, które zachwycają ogromną wrażliwością kolorystyczną i mistrzostwem w operowaniu środkami wyrazu artystycznego. Jest autorką m. in. wspaniałych pejzaży z Puław, Końskowoli i Solca.

Jolanta Wawer jest również ilustratorką książek:

• „O zabawach, zabawkach i nie tylko – spotkanie z tradycją„
  • „Magia Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy- spotkanie z tradycją„
  • „Tajemnice szafy babci i dziadka – spotkanie z tradycją”,
  • „Myszki, mrówki, wiewiórki i inne bajdurki”.

Zaprojektowała okładki do książek Joanny Noemi Zasady:

• „Bajki z których się nie wyrasta”
  • „Odnaleźć nas może tylko miłość”

Namalowała ilustracje do publikacji TODK Fara Końskowolska

• „Końskowolskie opowieści – malowanki”

Od 1998 roku swoją twórczość prezentowała na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych:

• Przegląd Puławskiego Środowiska Plastycznego „Uroda Puław”,
  • Ogólnopolska wystawa zbiorowa Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków
  • Cykl wystaw „W poszukiwaniu piękna” w galeriach: Lublin, Puławy, Zakrzówek, Końskowola, Janów Lubelski, Solec, Ziółków, Cyców, Milejów, Nałęczów, Radzyń Podlaski, Łęczna, Żyrzyn, Świdnik, Parczew, Kurów, Lipsko, Susiec
  • Cykl wystaw „Barwą i kreską” w galeriach: Lublin, Janów Lubelski, Kurów, Żyrzyn, Zakrzówek, Janowiec, Puławy, Wąwolnica, Końskowola
  • „Wystaw Twórczości Rodzimych Artystów” w Gminnym Ośrodku Kultury w Końskowoli im. Kazimiery Walczak
  • „Ściana wschodnia”- Międzywojewódzka Wystawa Akwareli im. Mariana Strońskiego w Rzeszowie
  • XIV Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli – Lublin 2018
  • „Nasza Niepodległa” – Lublin 2018
  • „Kwiaty dla mam” – Niemce 2019
  • „Ku wolności” – Lublin 2021

O Jej twórczości wypowiadali się z aplauzem liczni luminarze wiedzy z zakresu plastyki: dr Urszula Tomasiak (UMCS), Kazimierz Kotliński, Parfianowicz.

Jolanta Wawer otrzymała wiele nagród:

• Nagrodę Starosty Puławskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury
  • II Nagroda w dziecinie akwareli w XII Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w 2014 roku
  • Nagroda w XIII Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli – Zamość 2016 rok,
  • Nagroda w VIII Międzynarodowe Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli – Tarnów 2016 rok
  • II Nagroda w XIV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli – Lublin 2022 rok
  • Wyróżnienia na Międzywojewódzkiej Wystawie Akwareli im. Mariana Strońskiego ”Ściana wschodnia” Rzeszów 2007r., 2012r., 2013r., 2014r., 2015r., 2017r., 2019r., 2021r.