Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

2 lipca 2023 roku świętujemy 100. rocznicę urodzin wspaniałej Wisławy Szymborskiej 🙂 Z tej okazji w Krakowie odbywa się szereg wydarzeń poświęconych Noblistce, m.in. otwarcie Parku Wisławy Szymborskiej, wernisaż projektu „Wisława Szymborska na Dolnych Młynach” czy odsłonięcie niespodzianki od LEGO – zbudowana z ponad 21 tysięcy klocków makieta, która odwzorowuje jedno z najważniejszych wydarzeń lat 90.!
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku pod Poznaniem, ale to właśnie z Krakowem była związana do śmierci.

Twórczość patronki roku 2023 znana jest na całym świecie. Jeden z wierszy – który znają chyba wszyscy – „Nic dwa razy” został wykonany na scenie muzycznej w 1965 r. przez Łucję Prus. Wiersz zainspirował także Korę, Janusza Radka czy Sanah. Za życia otrzymała wiele odznaczeń i medali, m. in. Order Orła Białego (2011), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) czy najważniejsza – Nagroda Nobla w dziedzinie literatury (1996). Komitet Noblowski w uzasadnieniu napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

 

„Nic dwa razy
Nic dwa raz się nie zdarza
i nie zdarzy. Z tej przyczyny
zrodziliśmy sie bez wprawy
i pomrzemy bez rutyny.

(…)

Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch tych samych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.”

 

Kilka faktów/ciekawostek o Poetce:

  • uwielbiała kurczaki z KFC 🙂
  • miała słabość do kiczowatych przedmiotów
  • uważała, że nie powinno się do nikogo dzwonić przed godz. 10.00
  • mówi się, że na wieść o przyznaniu Jej Literackiej Nagrody Nobla w 1996 r. powiedziała: „O Boże, dlaczego właśnie ja…”.
  • uwielbiała tworzyć wyklejanki-kolaże z wycinków z gazet.

 

 

 

źródła: wikipedia.pl, Świat Kobiety, Instytut Książki.

Click to listen highlighted text!