Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Sylwia Kubik – „Mennonitka i hrabia”

Poruszająca opowieść o miłości i wierze ponad podziałami!
Mennonici stanowią zamkniętą społeczność, do której niechętnie wpuszczają obcych. Żyją wiarą, pracą i zasadami przekazywanymi od pokoleń. Dla wiary tej opuścili swą ojczyznę i chronią ją jak najcenniejszego skarbu.
Wszystko się zmienia podczas zimowej śnieżycy, gdy jeden z mennonitów znajduje na drodze sanie z przysypanymi śniegiem ludźmi. Udziela im schronienia tym samym otwierając dom dla obcych. Jeden z nich okazuje się polskim hrabią, który w opiekującej się nim Gretchen dostrzega to, czego szukał przez całe życie.
Czy dziewczyna odwzajemni jego zainteresowanie? Czy możliwe będzie połączenie polskiej szlachty z mennonickim chłopstwem? Co wygra? Uczucie czy konwenanse?

Barbara O’Neal – „Kiedy wierzyliśmy w syreny”

Josie Bianci zginęła przed laty podczas ataku terrorystycznego na pociąg. Odeszła na zawsze. Tak uważała jej siostra, Kit, lekarka z izby przyjęć w Santa Cruz. Wystarczy jednak kilka rozdzierających serce sekund, by świat Kit się zawalił. Relacja na żywo z pożaru klubu w Auckland uchwyciła obraz kobiety wśród dymu i gruzu. Jej podobieństwo do Josie jest niewiarygodne. Nie ma wątpliwości: to ona. Wraz z tym nadchodzi powódź emocji – żalu, straty i gniewu – które Kit w końcu ma szansę uspokoić, jeśli odnajdzie siostrę.
Po przyjeździe do Nowej Zelandii Kit rozpoczyna swoją podróż do wspomnień z przeszłości, do dni spędzonych na plaży z Josie. Do zaginionego nastolatka, który stał się częścią ich rodziny. I do traumy, która prześladowała Kit i Josie przez całe ich życie.

Maciej Siembieda – „Nemezis”

O Brunonie i Herbercie przestępczy światek opolskiego Zaodrza mówił „bracia Janoschek”, jakby byli jednym. I prawdą było, że poszliby za sobą w ogień. Gdy Herbert ginie, Bruno poprzysięga zemstę – na dziesięciolecia staje się ona jego obsesją. W każdej z brawurowych ról, które napisało dla niego życie: fenomenalnego artysty cyrkowego rzucającego nożami, hitlerowskiego komandosa w czasie II wojny światowej z legendarnego oddziału Otta Skorzenego, PRL-owskiego więźnia, wreszcie uczestnika niebezpiecznej gry o przyszłość Śląska w nowej Europie.
Dlaczego Bruno musiał uciekać z domu?
Jaką tajemnicę nosiła w sercu przez lata Greta, dziewczyna obu braci, i czemu nagle wybrała tego drugiego?
Jak los skrzyżuje drogi Brunona i rodziny spolszczonych Greków Tosidowskich, znanych czytelnikom z powieści „Katharsis”?
Wreszcie: czy w życiu Brunona Janoschka chodzi tylko o zemstę? A może stał się on pionkiem w grze znacznie potężniejszych sił?

Tomasz Samojlik – „Leśna dieta. Żubr Pompik. Odkrycia”

Szósta część nowej serii Odkrycia o Żubrze Pompiku autorstwa Tomasza Samojlika – biologa, pisarza i rysownika, a także popularyzatora wiedzy o przyrodzie. Polinka ma dość jedzenia w kółko roślin i żołędzi – to nudne! Razem z bratem postanawiają dowiedzieć się, czym odżywiają inne zwierzęta zamieszkujące puszczę. Może dieta wilka lub borsuka przypadnie do gustu młodej żubrzycy?

Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes – „Operacja Ninja”

Operacja Ninja to dziewiętnasty już tom serii przygód bohaterów Biura Detektywistycznego nr 2, czyli Tiril, Olivera i psa Ottona.
Najnowsza sprawa niemal spada detektywom z nieba – a przynajmniej z okna na drugim piętrze. Ktoś zakradł się do biurowca i ukradł rzadką japońską podpórkę do książek z pokoju, w którym zostawiono otwarte okno. Nikt nie wie, kim jest złodziej, skąd przyszedł ani gdzie się podział. To bez wątpienia zadanie dla Biura Detektywistycznego nr 2, bo tajemnicze sprawy to, jak wiadomo, specjalność Tiril, Olivera i Ottona. W Operacji Ninja ważne role odegrają przyczajony smok, portret pamięciowy, napięcie elektryczne – i oczywiście wojownicy ninja!

Katarzyna droga – „Dama do towarzystwa”

Opowieść inspirowana prawdziwą historią rodziny Lutosławskich.
Schyłek XIX wieku. Konstancja Korczycowa, po śmierci męża decyduje się objąć posadę damy do towarzystwa Pauliny Lutosławskiej, właścicielki dworu w Drozdowie. Wchodzi w rodzinę silnych kobiet, które mimo obyczajów epoki potrafią spełniać swoje pasje. Paulina zarządza ogromnym majątkiem i sześcioma synami, Sofityna jest poetką z dworu hiszpańskiej królowej i jedną z pierwszych reporterek, Maria pionierką – lekarką, Izabela poczytną w międzywojniu pisarką. Dwór nad Narwią jest ich rodzinnym gniazdem.
Czy Konstancja znajdzie tu dom, miłość i przyjaźń? Czy dostosuje się do zwyczajów kwitnącego majątku, słynnego na całym świecie z produkcji piwa? Jak wykorzysta własne pasje i marzenia o samodzielności? Czy uda się ocalić dwór w Drozdowie? Powieść ukazuje realia ziemiańskiego życia i kobiet tej epoki.

Anna Rybkowska – „Miłosna loteria”

Kołobrzeg, Poznań, Warszawa. Marek, Zuzanna, Michał, Weronika i tajemniczy kot.
Grupa przyjaciółek spotyka się i wspiera po klęskach swoich kolejnych związków z facetami. Jedna z nich, Zuzanna, jest pisarką, która kiepsko sobie radzi z życiem i pisaniem. Przeżywa rozstanie z facetem, który ją oczarował i szybko ostygł. Za radą przyjaciółki, równie jak ona nieszczęśliwej w miłości, postanawia zapłacić podejrzanemu wróżbicie za rytuał, który ma sprawić, by ukochany do niej wrócił.
Nieszczęśliwy splot niesamowitych wydarzeń sprawia, że nie wszystko układa się tak, jak zainteresowani sobie wyobrażali. Na szczęście wszystko kończy się dobrze, a bohaterowie uświadamiają sobie, że chociaż miłość jest esencją życia, to jeszcze ważniejsza od niej jest przyjaźń.

Clare Chambers – „Małe przyjemności”

Rok 1957, przedmieścia Londynu. Jean Swinney, dziennikarka lokalnej gazety, wiedzie samotne życie wypełnione obowiązkami i rozczarowaniami. Kiedy do redakcji przychodzi list z niezwykłym wyznaniem pewnej kobiety, Jean otrzymuje zadanie sprawdzenia, czy chodzi o oszustwo, czy cud.
To dziennikarskie śledztwo wywraca jej życie do góry nogami. Jean zyskuje nieoczekiwaną szansę na przyjaźń, miłość i wolność.
Jednak szczęście ma swoją cenę.
Małe przyjemności to jej najnowsza książka. Równie mocno zachwyciła recenzentów i czytelników. Ujmuje czułością i dyskretnym humorem, a wszelkie z pozoru nieistotne szczegóły nabierają w niej nowego znaczenia.

Anna Kańtoch – „Samotnia”

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu? Łatwo powiedzieć, kiedy się widzi.
Leon Cichy, autor poczytnych kryminałów, całe życie miał szczęście i wszystko układało się po jego myśli. Poślubił dziewczynę, którą poznał w gimnazjum, a jego pierwsza powieść została bestsellerem.
Jednak po trzydziestce coś się zmieniło. Żona bez wyraźnego powodu zażądała rozwodu, a choć romantyczna przygoda na samotnych włoskich wakacjach zdawała się Leonowi nowym otwarciem, pierwszego wieczoru po powrocie został potrącony przez samochód. W szpitalu okazało się, że stracił wzrok. Oszołomiony nową sytuacją, całkowicie zależny od niedawno poznanej młodej kobiety, Cichy dochodzi do wniosku, że stracił rozum. Bo to przecież niemożliwe, by jego nową wybrankę zastąpiła inna osoba, kiedy był nieprzytomny.
To tylko początek ciągu dziwnych wypadków, z którymi będzie sobie musiał poradzić, błądząc w ciemnościach.

Petra Bartikova – „Ale mrówki!”

Urocza kartonowa książeczka z pomysłowymi wycięciami zaprasza dzieci do fascynującego świata mrówek. Dzięki jej barwnym i pełnym humoru stronom dzieci poznają wiele frapujących ciekawostek i poczują się, jakby zaglądały do wnętrza mrowiska. Och! Ale mrówki! Ale zabawa!
Bajecznie kolorowe strony książeczki zaciekawią dzieci otaczającym je światem i pięknem przyrody i zapewnią im rozwijającą i bezpieczną rozrywkę.
Do zobaczenia w królestwie pracowitych mrówek…

Paweł Beręsewicz – „Mąciciel”

W nie tak znowu dalekiej przyszłości piętnastoletni Jonasz znajduje w skrzynce wezwanie ostemplowane złowrogą pieczątką. Zabieg porządkowania głowy przez naświetlanie promieniami SIC – obecność obowiązkowa! Problem w tym, że Jonasz lubi swoją głowę taką, jaka jest. Ratunek przyjdzie z całkiem niespodziewanej strony. Pobyt w Amonie – supertajnym ośrodku dla takich jak on – okaże się wyzwaniem dla rozumu, próbą odwagi, szansą na dorośnięcie i pasmem wstrząsających odkryć. Czy po tym wszystkim, co mu się przytrafi, Jonasz nadal będzie tą samą osobą? Czy da się uciec z dystopii? Czy szczęśliwe życie w matrixie jest możliwe? Mąciciel to finezyjna powieść dla młodzieży, przy tym hymn na cześć wolnych umysłów oraz pierwszych nieśmiałych uczuć. Samodzielne myślenie staje się deficytem, czy jednak chcąc je chronić, możemy pozwolić komukolwiek innemu brać je pod opiekę?

Marjorie Demaria – „Mikołajek. Zdjęcia z wakacji”

Zdjęcie z wakacji z wszystkimi kumplami to byłoby coś fajnego! Ale trzeba przekonać tatę Mikołajka, żeby kupił aparat. A potem całą bandę, by zapozowała. To prawie tak trudne jak zrobienie zdjęcia klasowego w szkole…
Poznaj nowe przygody Mikołajka i rozwiąż zagadki, które dla ciebie przygotował!
Mikołajek to ulubiony francuski bohater wszystkich dzieci. Przygody Mikołajka i jego bandy, autorstwa Renégo Goscinnego i Jeana-Jacques’a Sempégo, śmieszą nas od pokoleń. Komiksowe wydanie to świetne rozwiązanie dla najmłodszych. Wakacyjne opowieści, zagadki i łamigłówki umilą czas i wprowadzą w świat Mikołajka. Komiksy powstały na podstawie kreskówki „Fantastyczne lato Mikołajka”.

 

 

Opisy i okładki książek pochodzą ze strony lubimyczytać.pl

Tło grafiki: freepik.com

Skip to content Click to listen highlighted text!