Renata Czarnecka – „Aleja Białych Róż”
Zimą 1820 roku do Warszawy przybywa owdowiała księżna Kurakina z córką. Ich pojawienie się budzi ciekawość tutejszej arystokracji. Szybko rozchodzi się pogłoska o tym, że księżna jest w finansowych tarapatach i przyjechała tu po to, by znaleźć córce męża. Prawdziwy powód jest jednak inny… Tymczasem na warszawskich salonach bryluje przystojny i rozpieszczany przez damy oficer Gieorgij Lwowicz Biezobrazow – faworyt księżnej namiestnikowej, Aleksandry Zajączkowej. Los sprawi, że drogi księżniczki Kurakiny i Biezobrazowa się przetną, a pomiędzy młodymi stanie księżna namiestnikowa.
Zapraszamy do zanurzenia się w klimat Warszawy z początku XIX wieku. Wielki książę Konstanty twardą ręką rządzi Królestwem Polskim, a Nowosilcow trzęsie Warszawą, budząc postrach mieszkańców. Mimo niewoli pod carskim jarzmem arystokracja korzysta z karnawału, bawi się i snuje intrygi…
Alek Rogoziński – „Siła złego na jednego”
Jeden telefon od zdradzonego przez żonę przyjaciela zmienia całe życie młodej dziennikarki, Ilony Kruk. Kiedy okazuje się, że kochanek niewiernej żony zostaje zabity, a ona sama oskarżona o współudział w morderstwie, Ilona postanawia spróbować pomóc policji i znaleźć sprawcę tego czynu.
Kto pozbawił życia „niziołka”: przyjaciel dziennikarki, jego ekscentryczna mamusia, mafiozi, którym nieboszczyk był winny spore pieniądze, sąsiedzi, którym wiecznie zatruwał życie, a może… jego nowa kochanka?
„Siła złego na jednego” to kolejna szalona komedia kryminalna piórka Alka Rogozińskiego, autora znanego z łączenia klasycznych fabuł kryminalnych z dużą dawką czarnego humoru.
Karolina Wilczyńska – „Lato pełne nadziei”
Diana wierzy, że wśród lasów, z dala od miasta, znalazła swoje miejsce na ziemi. Cały swój czas dzieli między pracę a remont domu. Wytchnienia szuka przy kole garncarskim. Nadając płynnej glinie zupełnie nowy, piękny kształt, stara się zapomnieć o problemach.
Ale nowe miejsce niesie ze sobą także niespodziewane wyzwania. Diana próbuje zdobyć zaufanie miejscowych. Czuje jednak, że ktoś śledzi każdy jej ruch. Kim jest starsza nieznajoma z siwym warkoczem? I dlaczego mała dziewczynka nieustannie przychodzi do domu nowej mieszkanki wsi?
Odwiedź Wrzosową Polanę i poznaj świat pachnący jodłą i ziołami, w którym codzienne życie przeplata się z odrobiną magii, a odkrywane tajemnice nieoczekiwanie zmieniają koleje losu bohaterów. Poznaj kobiety, które nie poddają się przeciwnościom, a dzięki sile dobra i wzajemnego wsparcia potrafią iść własną drogą i odnaleźć szczęście.
Jean-Luc Cornette, Thierry Martin – „Miki i tysiąc Czarnych Piotrusiów”
Disnejowska Myszka Miki ma różne oblicza – nie tylko humorystyczne, znane z komiksów o Myszogrodzie. Kolekcja dzieł znanych europejskich autorów ukazuje Mikiego także jako detektywa, poszukiwacza dawnych cywilizacji czy wynalazcę. Miki i Minnie mieszkają w królestwie rządzonym przez dobrego władcę Władysława Łasucha. Pewnego dnia wybierają się na piknik i wtedy Minnie trafia do domu czarodzieja… Tak rozpoczynają się przygody, podczas których bohaterowie będą musieli walczyć w turnieju rycerskim, uciekać przed smokiem, a przede wszystkim stawić czoło armii Czarnych Piotrusiów!
Skąd się wzięło aż tylu strasznych Piotrusiów? O to trzeba by zapytać nieostrożne myszki z naszej opowieści…
Scenariusz albumu napisał belgijski twórca Jean-Luc Cornette, ceniony za zróżnicowane tematycznie one-shoty i krótkie serie, m.in. Klimt, Un million d’éléphants czy Arthur et Janet. Rysunkami zajął się libański, mieszkający we Francji grafik Thierry Martin, znany z takich opowieści jak seria dla dzieci Myrmidon czy adaptacja średniowiecznych utworów o lisie złoczyńcy Le roman de Renart.
Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma – „Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe”
Autorzy bestsellerowych Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie powracają z nową książką.
Oto 35 opowiadań pokazujących wartości i dostarczających narzędzi, dzięki którym młodzi czytelnicy stawią czoła życiowym wyzwaniom. Ponadto będą mogli rozwijać swoją inteligencję emocjonalną, odkrywać talenty i je realizować.
Skierowane do całej rodziny historie inspirowane są najmądrzejszymi tradycjami ludzkości. Znaczenie akceptacji siebie, magia empatii, siła prostoty i inne klucze do osobistych umiejętności sprawią, że dzieci będą się rozwijać, a przede wszystkim będą szczęśliwsze.
To książka terapeutyczna, która wzmacnia poczucie własnej wartości, pomaga radzić sobie z frustracją i pokazuje drogę do samodoskonalenia – po prostu uczy, jak być szczęśliwym.
Książka dla dzieci w wieku 6+
Graci Kim – „Ostatnia opadła gwiazda”
Riley Oh nie może się doczekać inicjacji swojej siostry – Hattie ma podczas tej uroczystości oficjalnie stać się członkinią klanu Gom, koreańskich szamanów uzdrowicieli, do którego rodzina Oh należy od pokoleń. Hattie dostanie magiczną bransoletę Gi i wreszcie będzie mogła posługiwać się czarami bez nadzoru dorosłych. Riley bardzo by chciała pójść w ślady siostry, gdy sama skończy 13 lat, ale niestety jest saram – osobą pozbawioną magicznych uzdolnień. Została adoptowana, nie wywodzi się z klanu Gom, i chociaż zna na pamięć wszystkie uzdrawiające zaklęcia, nigdy nie będzie mogła ich użyć, czuje się więc jak wybrakowana dziwaczka zarówno w swojej rodzinie, jak i w społeczności obdarzonych.
Wymyślają więc z Hattie plan. Jeżeli zadziała, nikt już nie będzie jej poniżał ani wytykał braku magicznych umiejętności. Plan jest idealny!
Tyle że niezupełnie. A życie Hattie zawisa na włosku.
Aby ją uratować, Riley musi wykonać niemożliwe zadanie: znaleźć ostatnią opadłą gwiazdę. Co jednak jest tą gwiazdą i jak miałaby ją odszukać?
Riley wyrusza na misję, spotyka niesamowite stworzenia i współpracuje z najgorszymi wrogami. A gdy odkrywa sekrety, które stawiają na głowie wszystko, w co do tej pory wierzyła, musi sama sobie odpowiedzieć na trudne pytania: co to naprawdę znaczy być szamanką, co to znaczy mieć rodzinę i co to znaczy przynależeć do grupy.
Monika Kowalska – „Powrót do Lwowa”
Wystarczy zamknąć oczy i zrobić jeden krok, by cofnąć się w czasie i znowu trafić do Lwowa. A trzeba tam wrócić, żeby lepiej poznać Wrocław…
Adela odzyskała spokój oraz kontrolę nad własnym życiem, ale staje przed nową życiową rolą – będzie babcią. Nie ma wpływu na decyzje podejmowane przez swoich najbliższych, a oni są bezbronni wobec burzliwych wydarzeń dwóch ostatnich dekad dwudziestego wieku, które przecież nie omijają Wrocławia. Stan wojenny, trudna rzeczywistość lat 80., przemiany gospodarcze początku lat 90., powódź tysiąclecia… Jak postąpić, aby nikogo nie skrzywdzić, nie wstydzić się swoich wyborów i pozostać w zgodzie ze sobą? Jak wytłumaczyć ten trudny świat najmłodszemu pokoleniu, które rodzi się i dorasta na tych ziemiach?
Finałowy tom serii dwa miasta, w którym opowieści o współczesnym Wrocławiu przeplatają się z historią ogarniętego II wojną światową Lwowa.
Katarzyna Puzyńska – „Zgłoba”
Do Lipowa przybywa tajemnicza kobieta. Daniel Podgórski zgadza się pomóc jej w śledztwie dotyczącym mężczyzny niesłusznie oskarżonego o cztery morderstwa.
Mieszkańcy maleńkiego Puszczykowa boją się zapuszczać do lasów wokół wsi. Kryje się tam wąwóz od lat uważany za nawiedzony. W dziewiętnastym wieku schwytano tam pewną kobietę i oskarżono ją o czary. Mówi się, że zanim spłonęła na stosie, rzuciła klątwę na potomków swoich dręczycieli. W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku w Puszczykowie ginie mała dziewczynka. Nawet śledczy nie mogą oprzeć się wrażeniu, że rany na jej ciele przypominają zadane przez strzygę. Czy dziewczynka jest ofiarą dawnej klątwy? Kilkadziesiąt lat później grupa nastolatków próbuje rozwikłać zagadkę jej śmierci. Wydaje się to jedynie niewinną zabawą na długie letnie dni, ale ma swoje konsekwencje. Nie wszyscy przecież chcą, żeby prawda wyszła na jaw.
Mikołaj Zieliński wraca po latach do miejscowości, gdzie spędzał wakacje. Tym razem – żeby szukać zaginionego ojca. Towarzyszy mu dziewczyna. Razem próbują rozwikłać tajemnicę, ale Sara wkrótce umiera. Zostaje odnaleziona w nawiedzonym wąwozie. Leży niemal dokładnie w tym samym miejscu, gdzie przed kilkudziesięciu laty spoczywało ciało zabitej dziewczynki. W wąwozie ukrytych jest więcej trupów. Wszyscy zabici zdają się być związani z Mikołajem. Mężczyzna trafia do więzienia. Daniel Podgórski robi wszystko, żeby wśród mieszkańców maleńkiej wsi znaleźć prawdziwego sprawcę. Czy sam uniknie pułapki? Kim jest tajemnicza kobieta, która wciągnęła byłego policjanta do śledztwa? Czy na pewno ma dobre intencje?
„Zgłoba” to piętnasty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału, powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym oraz bajkowość klasyki gatunku, jak „Twin Peaks” czy „Stranger Things”.
Grzegorz Dziedzic – „Gangway”
Walka o władzę w gangsterskim podziemiu Chicago i wyścig z czasem, by odnaleźć zaginionego przyjaciela.
Teodor Rucki wraca do Chicago po trzech latach tułaczki, żeby wykonać ryzykowne zlecenie. Jeśli mu się powiedzie, do Wietrznego Miasta popłynie strumień szmuglowanej whisky, a Rucki stanie się bogaczem. Jest tylko jeden problem: tę whisky trzeba najpierw ukraść bossowi włoskiej mafii Johnny’emu Torrio i jego prawej ręce, niejakiemu Dużemu Alowi Capone.
Ale Rucki przybywa do Chicago też z innego powodu: w podejrzanych okolicznościach zniknął jego przyjaciel, były ksiądz Roman Ogorzałek. Teo zaczyna śledztwo w sprawie, którą nie chce się zainteresować nikt inny. Trop prowadzi do środowiska miejscowej bohemy, spirytystów i głosicieli nowych teorii społecznych, które mają zmienić oblicze świata.
Gangway to tętniąca jazzem, rozegrana w gangsterskich zaułkach kontynuacja doskonale przyjętego i nagradzanego kryminału Żadnych bogów, żadnych panów. Od lat nie było w polskiej literaturze twórcy, który potrafiłby tak sugestywnie i tak wartko jak Grzegorz Dziedzic opisać rzeczywistość mafijnych porachunków, kryminalnych zagadek i tonących w stylowym mroku miast.
John Flanagan – „Morska pogoń”
Dziewiąty tom bestsellerowej serii Johna Flanagana, autora Zwiadowców!
Po latach grabieży i napaści Skandianie, na mocy zawartych traktatów, pełnią funkcję strażników Morza Białych Sztormów. Pilnują bezpiecznej żeglugi handlowych jednostek i walczą z piratami w każdej, najmniejszej nawet zatoczce. Ale nie wszystkim się to podoba.
Kiedy wrogowie napadają na Hallasholm, uszkadzają każdy zdatny do żeglugi statek i kradną dumę skandiańskiej floty, ,,Wilczy Wicher’’, okręt oberjarla Eraka. Na szczęście dla wszystkich jest jeszcze nadzieja. Nowa wersja starej ,,Czapli’’, dłuższa i mocniejsza od poprzedniczki, tym razem nie cumowała w porcie. Hal chciał wprowadzić poprawki do konstrukcji, więc tymczasowo zostawił okręt w warsztacie przy Wschodnim Strumieniu. Okazało się, że napastnicy go nie znaleźli.
Hal i załoga ,,Czapli’’ – wraz z oberjarlem Erakiem – ruszają na poszukiwanie ,,Wilczego Wichru”. Ale kiedy odkrywają, że złodzieje używają okrętu do plądrowania statków i miast, za co obwiniają Skandian, Hal zdaje sobie sprawę, że piraci mają jakiś złowieszczy plan.
Załoga ,,Czapli’’, pomimo mniejszej liczebności, jest zdeterminowana i gotowa do działania. Wszystko wskazuje na to, że na morzu rozegra się wielka epicka bitwa…
Graci Kim – „Ostatni opadły księżyc”
Życie Riley Oh – ostatniej gwiazdy opadłej z Krainy Bogów – wcale nie toczy się tak, jak można by się spodziewać. Z jej nowo odkrytym boskim dziedzictwem niestety nie wiążą się upragnione magiczne zdolności. Połowa przyjaciół i najbliższej rodziny (nie wyłączając rodziców) w ogóle jej nie pamięta. Na domiar złego cały klan Gom zwraca się przeciwko niej, obwiniając ją o zabicie Bogini Jaskiniowej Niedźwiedzicy i pozbawienie szamanów uzdrowicieli ich uleczających mocy. Gniew narasta i kiedy grupa nieznanych sprawców rzuca klątwę na rodzinny dom Riley, dziewczyna wie, że musi coś zrobić, by przywrócić swemu klanowi moce, nawet jeśli będzie musiała przekraść się niepostrzeżenie do Krainy Duchów. Na szczęście Riley może liczyć na wsparcie. W zaświatach poznaje urodzonego w niebie Dahla – chłopaka o szokująco białych włosach i dziwnym zamiłowaniu do toalet – który nie od razu powie jej całą prawdę o sobie. Wspólnie pokonają zaciekłe potwory, odkryją podwodny świat i uratują krainę umarłych przed strasznym losem, którego nikt nie przewidział. I tym razem Riley nie pozwoli, by coś stanęło na jej drodze – ponieważ wciąż nie może się pozbyć przeczucia, że nadciąga potężne zagrożenie i aby się z nim zmierzyć, wszystkie klany obdarzonych będą potrzebowały swoich pełnych mocy.
Tomasz Samojlik – „Żubr Pompik. Ptasie wycieczki”
Piąta część drugiej serii Odkrycia o Żubrze Pompiku autorstwa Tomasza Samojlika – biologa, pisarza i rysownika, a także popularyzatora wiedzy o przyrodzie. Pompik ze strachem spostrzega, że w puszczy nie widać żadnych ptaków. Czyżby uciekły, bo wystraszyły się krzyków Pompika? Spotkane po drodze słowik i bocian odkrywają przed sympatyczną rodziną żubrów sekrety swoich zimowych podróży.
W nowej serii pt. „Żubr Pompik. Odkrycia” sympatyczna rodzina żubrów będzie wytrwale szukać odpowiedzi na niełatwe pytania, które stawia przed nimi świat przyrody. Dokąd odlatują ptaki? Skąd się bierze wiatr? Jak z nasionka powstaje drzewo? Czy da się dotknąć tęczy? W naukowych odkryciach żuberkom pomogą przyjaźni mieszkańcy puszczy.
Opisy i okładki książek pochodzą ze strony lubimyczytać.pl
Tło grafiki: freepik.com