Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę 2 września przed końskowolskim Ratuszem, podczas Pożegnania lata z GOK-iem. To już 12. odsłona ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Parę Prezydencką. W tym roku lekturą Narodowego Czytania była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Jak sam Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”. I dodał: „Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności”.
Powieść „Nad Niemnem” ukazała się w 1888 roku. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP – ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

W piękne, słoneczne popołudnie kilkanaście osób – sympatyków Gminnego Ośrodka Kultury i czytelników Biblioteki rozpoczęło wspólną lekturę, pośród pięknych kwiatowych dekoracji. Czytanie lektury trwało dwie godziny, a siedząc na leżakach i słuchając powieści można było zapomnieć o całym świecie. Osoby, które przyniosły własny egzemplarz lektury, zostały obdarowane pamiątkowym stemplem, który Biblioteka otrzymała od Prezydenta RP. Dodatkowo, dla naszych lektorów mieliśmy przygotowane pamiątkowe zakładki do książek, magnesiki i pocztówki końskowolskie.

Serdecznie dziękujemy lektorom i wszystkim pozostałym za udział w Narodowym Czytaniu. Mamy nadzieję, że tak jak my, miło spędzili Państwo sobotnie popołudnie. Zachęcamy do lektury „Nad Niemnem” i do zobaczenia na następnym Narodowym Czytaniu – za rok!

 

Click to listen highlighted text!