Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Joanna Kuciel-Frydryszak – „Służące do wszystkiego”

Przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze.
Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci.
Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.
W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom.
Służące do wszystkiego to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.

Suzanne Enoch, Karen Hawkins, Julia Quinn, Mia Ryan – „Kronika towarzyska lady Whistledown”

Lady Whistledown zdradza wszystkie sekrety!
Skrząca się humorem antologia romantycznych opowieści prosto od lady Whistledown, nieuchwytnej autorki kroniki towarzyskiej z bestsellerowego cyklu o rodzinie Bridgertonów.
W towarzystwie huczy od plotek, kiedy najbardziej obiecującą debiutantkę sezonu porzuca jej zalotnik. Wkrótce jednak jej serce podbija pewny siebie brat oszusta – a wszystko to w błyskotliwej, uroczej i wzruszającej opowieści samej Julii Quinn. Kiedy lady Whistledown opisuje w swojej „Kronice” skandaliczne wyczyny jego pięknej narzeczonej, zatroskany przyszły pan młody śpieszy do Londynu, by wreszcie i na zawsze zdobyć serce damy – to z kolei uroczy i romantyczny klejnocik autorstwa Suzanne Enoch. Karen Hawkins podbija czytelnika ponadczasową opowieścią o przystojnym hulace, którego wieloletnia przyjaźń – oraz serce – zostają wystawione na próbę, gdy jego urocza przyjaciółka zaczyna interesować się kimś innym. We wciągającej i rozkosznej opowieści Mii Ryan młoda kobieta zostaje wyrzucona z domu przez nieznośnego, lecz uroczego markiza, który zamierza posiąść nie tylko dom… ale także jego byłą mieszkankę.

Magdalena Kordel – „Ktoś do kochania”

Babka Adela i Muszka niepokoją się nagłą nieobecnością Haliny. Adela postanawia wreszcie opowiedzieć najbliższym o wojennej traumie i tajemnicy, nie spodziewając się, że w tej dramatycznej historii tkwi coś, o czym nie wie nawet ona.
Jagna obraziła się na cały świat i nikt, albo prawie nikt, nie jest w stanie przekonać jej, że powinna porozmawiać z synem. Mateusz nie potrafi zrozumieć, dlaczego matka nie chce zaakceptować jego decyzji, i coraz częściej pogrąża się w czarnych myślach.
Tymczasem Ruta myśli, że tylko jej zniknięcie może przywrócić dawną harmonię i sprawić, że do domu babki Adeli wróci wytęskniony spokój. Na szczęście Masza dostrzega rozpacz dziewczyny i postanawia zdradzić swój skrywany nawet przed przyjaciółkami sekret. Jej historia potrafi złamać najtwardsze serce. A to jeszcze nie koniec niespodzianek!

Krystyna Mirek – „Pojedynek uczuć”

Wyjątkowa powieść o zwyczajnej niezwyczajnej kobiecie.
Maja wiedzie sielankowe życie i wierzy, że tak będzie już zawsze. I nagle wszystko sypie się jak domek z kart – zostaje samotną matką. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej jej problemów. Na każdym kroku los rzuca jej kłody pod nogi: komplikuje się sytuacja w pracy i staje przed widmem zwolnienia, spłaca kredyt we frankach, a na dodatek opiekuje się chorą mamą. Maja musi znaleźć w sobie ogromną siłę i mądrość, wykazać się wyjątkową cierpliwością i dokonać właściwych wyborów, by sobie z tym wszystkim poradzić. Jednak po nocy zawsze przychodzi dzień… Na przykład pojawia się szansa na nową miłość. Tylko czy w natłoku zadań i trudności Maja zdoła ją rozpoznać i otworzyć jej drzwi?

Wioletta Piasecka – „Dom pełen tajemnic”

Pełna emocji i wzruszeń opowieść o miłości i marzeniach nad podziałami… Sara Leokadia Wolska – bujająca w obłokach szlachcianka, marzy o podbiciu świata, pisaną przez siebie powieścią, lecz wiek, w którym żyje nie jest dobrym czasem dla kobiet ani dla marzycieli. Rodzina obawiając się staropanieństwa córki, a tym samym i kompromitacji towarzyskiej, zmusza Sarę do małżeństwa z dużo starszym od siebie bardzo majętnym magnatem – wdowcem Hipolitem Teofilem Reszko. W jego posiadłości kobieta ma być matką, żoną i ozdobą domowego ogniska. Rozżalona Sara nie jest rozumiana ani przez męża ani przez otoczenie. Zamyka się w sobie, aż pewnego dnia w jej życiu pojawia się młody, przystojny miłośnik literatury Bruno Dzikowski… Jak potoczą się losy młodych ludzi? Co okaże się ważniejsze – miłość, rozsądek, czy pogoń za marzeniami?

Julia Gambrot – „Różany eter”

Miłość, medycyna i fascynująca podróż w czasy la belle époque!
Róża Zimmerman, wychowanka sierocińca, dostaje się na pierwszy rok studiów medycznych. Oprócz Róży rok akademicki zaczynają dwie inne studentki. Dziewczęta rozpoczynają niełatwą walkę o przetrwanie w męskim świecie, przeżywają pierwsze miłosne uniesienia i mierzą się z własnymi słabościami.
Jednocześnie Róża musi rozwikłać tajemnicę związaną ze swoim pochodzeniem. Ma wrażenie, że ktoś nieustannie podąża jej śladem, a od nieznajomego darczyńcy otrzymuje zaskakujący prezent. W mieście dochodzi do serii tajemniczych zabójstw, narasta atmosfera strachu, a gazety rozpisują się o zagadkowym człowieku w masce… Kim jest? Co łączy go z Różą? Czy bohaterce uda się odkryć prawdę o własnej przeszłości?
Pozwól się przenieść w czasy, kiedy pierwsze kobiety wkraczały w świat medycyny. Daj się uwieść mocy „Różanego eteru“!

Stefan Darda – „Przebudzenie zmarłego czasu t.2. Druga gemma”

Powrót, o którym mowa w pierwszej części cyklu, pociąga za sobą coraz więcej zaskakujących i niepokojących zdarzeń. Jakub Domaradzki z każdym dniem odkrywa kolejne tajemnice nieżyjącego wuja, a te zagrażają już nie tylko głównemu bohaterowi Przebudzenia zmarłego czasu. Okazuje się jednak, że niekiedy ryzykowna droga może prowadzić do zaskakujących rozwiązań – nawet takich, których nie sposób wytłumaczyć przy pomocy wiedzy naukowej oraz zdrowego rozsądku…
Czy Kuba zdecyduje się połączyć dobro i zło, by przekonać się, co czeka go w miejscu, gdzie panuje zmarły czas? Czy chęć pomocy choremu chłopcu i jego mamie będzie wystarczająco silna, by zaryzykować wywołanie nieprzewidywalnej w skutkach lawiny losu?
Druga część cyklu o przemyskiej gemmie – bezcennym tysiącletnim artefakcie – wciąga w literacki świat, z którego trudno się wyrwać. Stefan Darda błyskotliwie łączy realizm z fantastyką, a grozę i kryminał z wątkami historycznymi, nie pozwalając czytelnikowi nawet na chwilę oddechu.

Kasia Bulicz-Kasprzak – „Nalewka zapomnienia”

Jaga ma dobrą pracę w korporacji, samochód jak czołg i ogromne mieszkanie. Prowadzi samotne życie i nie jest szczęśliwa, ale w zasadzie już do tego przywykła.
Niespodziewanie jednak cały jej świat rozpada się za sprawą jednej diagnozy… Dziewczyna zaszywa się na prowincji, w skrzypiącej chatce z niedrożnym piecem, i zaczyna nawiązywać nowe, niebanalne znajomości. Z sąsiadką, która okazuje się wiejską szeptuchą, oraz z przystojnym weterynarzem…

Anika Fajardo – „Opowieść trzech sióstrDisney Nasze magiczne Encanto”

Historia o siostrzanej miłości – opowiedziana z trzech różnych perspektyw.
W nieprzebytych kolumbijskich lasach, w niezwykłym miejscu zwanym Encanto mieszkają trzy siostry – Mirabel, Luisa i Isabela. Pochodzą z wyjątkowej rodziny Madrigalów. Magia Encanto każde dziecko należące do tej familii obdarzyła szczególnym darem – każde, z wyjątkiem jednego.
Najstarsza Isabela jest pod każdym względem idealna. W miejscach, które muska stopami, rozkwitają kwiaty. Średnia Luisa to opoka całej rodziny. Twarda jak skała i silna jak dąb, spieszy z pomocą każdemu, kto tego potrzebuje. I wreszcie najmłodsza, radosna Mirabel, z burzą rozwichrzonych włosów, wielbicielka haftowania, która nie ma żadnej magicznej mocy. Piętnaście lat życia spędziła, ukrywając za ciepłym uśmiechem niepewność i żal, i starając się odgadnąć, jaką właściwie rolę odgrywa w tej rodzinie.
Magii Encanto grozi jednak niebezpieczeństwo. Mirabel odkrywa, że właśnie ona, jedyna zwyczajna dziewczyna Madrigalów, jest ich ostatnią nadzieją.
Ekskluzywne wydanie z barwionymi brzegami.

Joanna Tekieli – „Szalone lato w Olszowym Jarze”

Lato rozbrzmiewa śpiewem ptaków i szumem rzeki, pachnie maciejką, skoszoną trawą i dymem z ogniska. Mieni się tysiącem kolorów kwiatów, odcieniami zieleni, błękitem nieba, złotem słońca. Ma smak malin i czereśni.
Pieści skórę dotykiem słonecznych promieni, ciepłym wiatrem i… pocałunkami ukochanej osoby.
A jednak sielankowe otoczenie to nie wszystko…
Firma Weroniki przeżywa okres zastoju i projektantka martwi się, czy zdoła ją utrzymać. Czy razem z Darkiem znajdą czas na zachwycenie się cudami lata? Czy Małgosia i Krystian nie zatęsknią za wielkim światem? I jak letnie szaleństwo wpłynie na poważną Lidkę, która przyjedzie do Olszowego Jaru na długie studenckie wakacje i spotka chłopaka, o którym wszyscy mówią, że nie jest dla niej?

Liliana Śnieg-Czaplewska – „Nina i Józef. Sceny z życia, które minęło”

Nina Andrycz i Józef Cyrankiewicz.
Królowa polskiej sceny i najdłużej urzędujący premier PRL.
Ich ślub w 1947 roku był sensacją, nigdy wcześniej nie było w Polsce takiego mariażu aktorki i polityka.
Zamieszkali w luksusowym apartamencie przy słynnej Alei Róż 8, a ich sąsiadami byli Konstanty I. Gałczyński, Władysław Broniewski oraz Antoni Słonimski. O nich i o ich małżeństwie krążyły legendy. Ona nie chciała mieć dzieci. On zdradzał ją na potęgę.
Rozwiedli się w 1968 roku, On zmarł w 1989, tuż przed upadkiem PRL-u, a ona w 2014 roku w wieku 102 lat.
Z jakich pochodzili rodzin? Jakie były koleje ich losu? Jakie piętno odcisnęła na ich życiu wojna? Kto był największą miłością Niny? Co sprawiło, że Józef, syn endeka, stał się socjalistą? Dlaczego ich małżeństwo nie przetrwało? Ile prawdy jest w legendach i anegdotach o kaprysach wielkiej aktorki?
Niezwykle wnikliwa biografia autorstwa Liliany Śnieg-Czaplewskiej nie tylko odpowiada na te i wiele innych pytań. To również frapująca opowieść o fascynujących ludziach i czasach w jakich przyszło im żyć.

Natalia Sońska – „Hiszpańskie love story”

Pobyt Glorii w Barcelonie dobiega końca. Trudno będzie opuścić to piękne, tętniące życiem miasto, a szczególnie ludzi, bo ten rok to przede wszystkim nowe znajomości i bliskie przyjaźnie. Ale dla dziewczyny to nie była tylko wymiana studencka, raczej ucieczka od tego, co zostawiła w Polsce.
Gdy podczas pożegnalnej imprezy na malowniczej plaży dochodzi do tragedii, Gloria czuje się winna. Czy można było zrobić coś, by odwrócić bieg wydarzeń?
Jedna rozmowa telefoniczna sprawia, że dziewczyna postanawia zostać w Barcelonie nieco dłużej, wynająć pokój i znaleźć pracę. Wspiera ją Filip, surfer, którego poznała na plaży w tamtą pamiętną noc.
Czy znajomość w cieniu tragedii ma szansę przetrwać?
Pozwól zabrać się w podróż do magicznej Barcelony pachnącej morską bryzą i słońcem. Czy gdzieś tu czeka szczęście?

 

 

Opisy i okładki książek pochodzą ze strony lubimyczytać.pl

Tło grafiki: freepik.com

Skip to content Click to listen highlighted text!