Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Albert Uderzo – „Syn Asteriksa”

Pewnego spokojnego ranka Asteriks znajduje na progu swej chaty porzucone niemowlę. Nieustraszony Gal wpada w panikę! Najwyraźniej jakiś bocian zakpił sobie z niego, choć są osoby w wiosce, które podejrzewają, że dziecko porzucone przed domem wojownika dowodzi wprost, kto jest jego ojcem…
Obeliks dzielnie wspiera przyjaciela, pomaga karmić i zabawiać malca, ale gdy ten wypija z mlekiem odrobinę magicznego wywaru, staje się niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Dzielni Galowie muszą odnaleźć jego rodziców. W tym celu wyruszają do położonych w pobliżu wioski obozów rzymskich. Żaden z legionistów nie przyznaje się do ojcostwa, ale Asteriks i Obeliks odkrywają, że sam prefekt rozkazał przeprowadzić spis ludności pod pretekstem poszukiwania dziecka…
Syn Asteriksa to jeden z najpopularniejszych albumów w całej serii, wielokrotnie wznawiany w milionowych nakładach.

Pascal Brodnicki, Daniel Brzeziński, Michał Gniłka, Agnieszka Mielczarek, Agata Stankiewicz – „Tuba Smaku. 110 kulinarnych pomysłów, które uratują Cię w 22 codziennych sytuacjach”

Jedzenie idzie w parze z emocjami i ważnymi wydarzeniami w życiu. Dlatego ta książka przedstawia 22 codzienne sytuacje, które nie obędą się bez czegoś pysznego: wspólne oglądanie meczu, randka, piknik, danie na rozgrzewkę, regeneracja po treningu i wiele, wiele więcej.
Pascal Brodnicki z kulinarnymi ekspertami z Tuby Smaku udowodnią Ci, że gotowanie to czysta przyjemność. Jedzenie to nie tylko smak. Ma wpływ na to, jak się czujesz. Jest pretekstem do spotkań. Zresztą, zdaniem autorów, gotowanie to najfajniejsza część imprezy!

Marek Krajewski – „Ostra”

Wszechobecne zło, niesłabnące napięcie i brutalna prawda
Mistrz Marek Krajewski zaskakuje w brawurowej współczesnej odsłonie
Bliżej nie zidentyfikowane wielkie miasto nad rzeką Siecznicą nocami upaja się alkoholem i tonie w narkotykowej mgle. Króluje korupcja, a bezpieczny jest tylko ten, kto stoi ponad prawem.
Kiedy w pożarze na jednym z osiedli ginie podpalacz – bezrobotny alkoholik – to tylko na pierwszy rzut oka sprawa wygląda jak nieszczęśliwy wypadek. Niebawem okazuje się, że podpalenie to element skomplikowanej przestępczej gry. Co wydarzyło się naprawdę, wie tylko prostytutka Rakieta, która zniknęła bez śladu.
Poturbowana przez życie detektyw Ewa Skoczek i ukrywająca wstydliwy sekret adwokatka Gośka Drewnowska podejmują się odnalezienia Rakiety. A to oznacza wojnę. Z bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem.
Śledztwo wiedzie przez zapuszczone pokoiki dziewczyn do wynajęcia i eleganckie gabinety lokalnych biznesmenów i polityków. Ewa i Gośka mają przeciw sobie nawet własną przeszłość, która dopadnie je w najmniej spodziewanym momencie. Czy przeszkodzi im w dotarciu do prawdy? I czy uda się wyrwać miasto z niewidzialnej sieci mafijnych powiązań?
Kto tak naprawdę chce je powstrzymać?

Anna Fryczkowska – „Saga o ludziach ziemi. Wpatrzeni w niebo”

Rok 1816. Przez Kujawy przeszła epidemia przywleczona przez rosyjskie wojska. Do jednej z wymarłych wsi dziedzic sprowadza nowe ręce do pracy. Osiedlają się tam Antek i Hanka, młode chłopskie małżeństwo. Liczą na lepszy los: większy kawałek pola, mniejszą pańszczyznę.
Saga o ludziach ziemi to opowieść o czarownicach i śmiertelnych świerkach, o gradach niszczących urodzaj, o chłopskich świętach i radościach, o wierze w Boga i wierze w boginki, o buntach kobiet i mężczyzn, o wolności, na której bohaterom bardzo zależy, a o którą mogą walczyć bardziej sprytem niż siłą.

Anna Fryczkowska – „Saga o ludziach ziemi. Czas rumianku”

Fascynujące losy rodziny, która potrafiła ocalić miłość i godność.
Drugi tom wzruszającej sagi rozgrywającej się w szalonym XIX w
Rok 1852, świat zaczyna mocno przyspieszać, ale na Kujawach czas nadal płynie swoim rytmem. Tutaj słowiańszczyzna ciągle miesza się z chrześcijaństwem, chłopi solidarnie szukają sprytnych sposobów na przetrwanie, a dziedzic, jak zawsze, oczekuje szacunku.
W rodzinie Józwiaków dorasta kolejne pokolenie. Janek ma urodę, dowcip i wdzięk, dziewczyny i sąsiedzi go uwielbiają. Michał nie ma nic, poza zawziętością, nawet ojciec ledwie zauważa jego istnienie. Za płotem dorastają dziewczyny, Janek uwodzi je na potęgę, Michał nie śmie się odezwać do żadnej.
Okolicę pustoszy epidemia cholery, nad rodziną Józwiaków zdaje się ciążyć dziwna klątwa, a gdzieś tam daleko car zastanawia się nad zniesieniem pańszczyzny…
Drugi tom Sagi o ludziach ziemi to opowieść o rodzicielskiej miłości, o dzieciach bardziej i mniej kochanych, o tych, których fortuna uwielbia i tych, których lekceważy.

Maria Wilczek-Krupa – „Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory”

Pełna, wnikliwa biografia Jeremiego Przybory
Twórca legendarnego Kabaretu Starszych Panów. Niekwestionowany geniusz słowa o wyrafinowanym poczuciu humoru, poeta (choć sam wolał określenie: lirycysta). Mistrz.
Wychował się w nietypowej rodzinie, w latach 30. był guwernerem rosyjskiego hrabiego, w czasie wojny prowadził sklep, a w czasie powstania warszawskiego był głosem Polskiego Radia. Choć jego radiowa kariera rozpoczęła się przez przypadek, całe życie był związany właśnie z nim.
Przedwojenny dżentelmen, przystojny i szarmancki, uroczy i kochliwy. Jego sercem rządziły kobiety, niekwestionowaną królową była Agnieszka Osiecka. Prawdziwą miłość i szczęście znalazł dopiero w trzecim małżeństwie, z Alicją Wirth.
Żuan Don to nakreślony z niespotykanym rozmachem barwny, wielowymiarowy i nieoczywisty portret jednego z najciekawszych artystów powojennej Polski. Historia Jeremiego Przybory, rozpięta na tle trzech epok, to również opowieść o ludziach (Jerzym Wasowskim, Kalinie Jędrusik, Irenie Kwiatkowskiej, Edwardzie Dziewońskim, Magdzie Umer, Grzegorzu Turnale i wielu innych). Opowieść o ponadczasowej konstelacji gwiazd, która fascynuje do dziś.

Ben Guterson – „Sekrety hotelu Winterhouse”

Po powrocie do hotelu Winterhouse na kolejne święta, Elizabeth i Freddie ponownie zagłębiają się w rozwiązanie zagadki Rileya S. Grangera, który pozostawił po sobie dziwne artefakty, między innymi magiczną księgę, którą Gracella Winters próbowała wykorzystać do własnych niegodziwych celów. Przyjaciele podążają tropem wskazówek, nieumyślnie ściągając na siebie uwagę podejrzanego gościa hotelowego: Elany Vesper.
Czy Elana jest tylko pionkiem, czy też graczem w spisku, by ożywić ducha Gracelli. Tajemnica, przygoda i zwycięska przyjaźń łączą się w tak długo oczekiwanej kontynuacji.

Ben Guterson – „Zagadka hotelu Winterhouse”

Niebezpieczeństwo i intryga po raz kolejny łączą się w tajemniczym hotelu Winterhouse.
W Winterhouse zapanowała wiosna, a Elizabeth w swoim nowym domu wpadła w radosny nastrój. Niestety, zarówno ona jak i i Freddie zostają ponownie wciągnięci w złowieszczą zasadzkę. Goście w hotelu dziwnie się zachowują, a moce Elżbiety zaczynają objawiać się w zupełnie nowych, czasami przerażających sytuacjach. Gdy tajemnicze siły wstrząsają fundamentami Winterhouse, Elizabeth znowu słyszy wołanie… Gracelli Winters.
Odkrycie przez Elizabeth książki zawierającej starożytne rytuały prowadzi do niebezpiecznego finału: ktoś w hotelu próbuje pomóc Gracelli ponownie powstać. Czy Elizabeth i Freddie mogą raz na zawsze ochronić Winterhouse?

Éric-Emmanuel Schmitt – „Kobieta w lustrze”

Trzy kobiety. Gwiazda filmowa, mistyczka, arystokratka zafascynowana psychoanalizą.
Na pozór dzieli je wszystko. Łączy obsesyjna myśl, że muszą porzucić swoje dotychczasowe życie i odnaleźć to, co naprawdę ważne.
Bo życie to coś więcej.
Więcej niż rola do odegrania. Niż religia i konwenanse. Więcej niż mąż i dziecko. Pieniądze i sława.
Eric-Emmanuel Schmitt zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez czas i historię, by przedstawić losy fascynujących kobiet. W swojej bestsellerowej powieści z wrażliwością filozofa i pasją wytrawnego detektywa zgłębia tajemnice kobiecej duszy. W tym lustrze może się przejrzeć każda z nas.

Kate Milford – „Zapiski bajarza. Greenglass House”

Padający od tygodni deszcz sprawia, że drogi są nieprzejezdne, a woda w pobliskiej rzece Skidwrack niebezpiecznie wzbiera i zagraża Nagspeake. Dwunastu podróżnych zostaje uwięzionych w zajeździe. Są wśród nich i kapitan statku, i muzyk, i samotna kobieta. Skazani na siebie zaczynają opowiadać historie, nieświadomie zdradzając swoje sekrety. Okazuje się, że jedna z postaci subtelnie kieruje gośćmi i podpowiadając im wybór tematów, dąży do zdemaskowania człowieka, który kiedyś wyrządził jej krzywdę i który również przebywa w zajeździe.
Czy goście zdążą ocalić nie tylko swoje życie, ale i całe miasto Nagspeake?

Rafał Gębura – „Otwórz oczy”

Zapraszam na przejażdżkę. Środkiem transportu będzie winda. Zjedziemy do podziemia, aby zobaczyć sprawy, które rzadko wydostają się na światło dzienne. To tematy przemilczane, konsekwentnie pomijane, a niekiedy celowo zamiatane pod dywan. Aż do dzisiaj.
Rafał Gębura opisał w formie reportaży prawdziwe historie 20 osób, które w trakcie wielogodzinnych rozmów podzieliły się z nim swoimi niezwykłymi doświadczeniami. Ich porażająca szczerość pozwala lepiej zrozumieć i oceniać świat, w którym żyjemy. Książka przekazuje także praktyczne wskazówki od ludzi, którzy żyją w nietypowy sposób lub wykonują niszowe zawody.

Radek Kotarski – „Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej”

Harujesz w pracy, jak wół. Praca wysysa z Ciebie siły, ale nie daje Ci tego, czego chcesz:
• większych pieniędzy i niezależności finansowej,
• więcej czasu na odpoczynek i życie prywatne,
• zdobywania nowych umiejętności i rozwoju,
• docenienia ze strony innych,
• poczucia satysfakcji.
Zamiast tego, prowadzi do wypalenia, chaosu i frustracji. To nie tylko Twój problem! Nikt nie nauczył nas jak skutecznie pracować. Ale da się INACZEJ.
Radek Kotarski w książce „Inaczej” zebrał i sprawdził na sobie najskuteczniejsze metody organizowania swojej pracy i osiągania wyznaczonych celów, które są oparte na pracach naukowych, a nie na czyimś widzimisię („u mnie działa”) lub na szkodliwych tezach pseudocoachów. Zmień tryb pracy obiecujący harówkę i mierne efekty na system dopasowany do Twojej osobowości i polskich realiów. Pracuj INACZEJ – mniej, ale lepiej i przyjemniej.

Dawid Myśliwiec – „Przepis na człowieka, czyli krótki wstęp do odpowiedzi na pytanie: dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy”

Założę się, że w każde święta ktoś w Twojej rodzinie mówi o tym, że coś jest dziedziczne, że jest genetyczne. Ludzie w Twoim otoczeniu mówią o rodzinnym obciążeniu chorobami lub cechami charakteru. Tłumaczą swój aktualny stan tym, co mają w genach. I choć czasami jest to uzasadnione, to bądźmy szczerzy – nie każdy, kto ma cukrzycę jest silnie genetycznie obciążony predyspozycjami do choroby i nie każdy z takim obciążeniem dostanie cukrzycy.
Książka „Przepis na człowieka” Dawida Myśliwca z kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot” pomoże Ci zrozumieć, co tak naprawdę odkrywają naukowcy na całym świecie i jak te odkrycia przekładają się na Twoje życie. Po lekturze będziesz świadomy, że nasze geny nie wydały na nas wyroku i że to, czym jest człowiek, to efekt oddziaływania genów ze środowiskiem.

Ewa Sobieniewska – „Zaklęte zwierciadło”

Rok 1833. Eufrozyna Bilińska, zubożała szlachcianka, nie martwi się coraz trudniejszym położeniem swej rodziny, bo – szczęśliwie zakochana – żyje marzeniami. Nie wie, że rodzice mają wobec niej inne plany. Postawiona przed rozpaczliwym wyborem, postępuje wbrew sobie, co zaważy na całym jej życiu.
Dwadzieścia lat później Eliza Ruczyńska szykuje się do ślubu z młodym i przystojnym arystokratą, gdy w jej świat wkracza rosyjski szlachcic – zaborca. Dziewczyna, chociaż zawsze była posłuszna woli rodziców, tym razem postanawia iść za głosem serca, nawet jeśli oznacza to ostracyzm środowiska. Czy ta decyzja przyniesie jej upragnione szczęście? A może przyjdzie jej stoczyć jeszcze niejedną walkę o siebie i miłość?
To pasjonująca saga o kobietach, które musiały ponieść konsekwencje swoich wyborów. To opowieść o nienawiści prowadzącej do miłości – i miłości prowadzącej do nienawiści. To historia o podnoszeniu się po stracie, o kobiecej sile, która pozwala przetrwać najgorszy czas, oraz o tym, że aby odnaleźć spokój ducha, trzeba rozliczyć się z przeszłością – nie można nią żyć.

Przemek Kossakowski – „Drobna nieuważność i inne historie”

Każdy z nas ma w swoim życiu takie momenty, o których nigdy nie zapomni. Takie, które tworzą nasze wyobrażanie świata i kształtują nas samych. W książce „Drobna nieuważność i inne historie” Przemek Kossakowski podzielił się swoimi. Opisał też momenty innych ludzi, których głosy są zwykle niesłyszalne, a tak bardzo warte wysłuchania.
Po ciekawe i niezwykłe historie nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Nie znajdziesz ich też wyłącznie w telewizji. Są znacznie bliżej, niż może Ci się wydawać.
Otwórz się na odmienne światy i punkty widzenia i przekonaj się, jak wiele nas łączy.

Georgie Taylor – „Palcem po śladzie. Tam jest traktor!”

Maluch będzie świetnie się bawił i poznawał pracowite życie na wsi, podążając śladem traktora. Na każdej stronie książki dziecko wyczuje pod paluszkami wyżłobioną ścieżkę, które poprowadzą je przez kolejne, pełne szczegółów scenki.
W każdej z nich spotka rżące, kwiczące i beczące zwierzęta gospodarskie! Odpowie na pytania, znajdzie też rzeczy do odkrycia i policzenia. Mały czytelnik będzie dotykał wykrojonych kształtów, a przez wycięte w kartkach dziurki zajrzy na kolejne strony i dowie się, dokąd zmierza traktor!
Książka dzięki elementom sensorycznym doskonale rozwija motorykę małą, a także zmysły dotyku, wzroku i koordynację ruchową.
Poznaj inne książki z serii Palcem po śladzie:
Tam jest samochód!

Beata Agopsowicz – „Herbaciane róże”

Drobny gest czułości potrafi uratować miłość… Katarzynę i Krzysztofa łączą trzydzieści lat wspólnego życia w niewielkim Radlinie, dorosła córka i tajemnica, o której boją się nawet myśleć. Spontaniczny wakacyjny wyjazd Poli do Krakowa i skrywane przez lata emocje niespodziewanie doprowadzają do szeregu dramatycznych zdarzeń, wywracających pozornie idealne życie rodzinne do góry nogami. Decyzja podjęta przed trzema dekadami i cały ciąg wyborów, których później dokonali, doprowadzają małżonków do pytań o sens ich związku i nadzieje na przyszłość, także dla ich ukochanej córki. Czy Pola ze swojego domu rodzinnego wyniosła wystarczająco dużo sił i mądrości, by sprostać wyzwaniom, które postawi przed nią odkrycie długo ukrywanej prawdy? Czy mimo zwątpienia uwierzy w to, że czeka na nią prawdziwą miłość? Beata Agopsowicz w swej kolejnej książce proponuje czytelnikom poruszającą i pełną życiowej mądrości opowieść o zwyczajnej rodzinie, w której niezwykłej historii wiele osób może odnaleźć samych siebie. Zawiedzione nadzieje, niespełnione marzenia i bolesne zranienia to rzeczywistość wielu związków, także tych z długim stażem. Czy można uratować miłość pomimo tak trudnych doświadczeń? Czy wdzięczność i przebaczenie naprawdę są kluczem do ludzkich serc?

Anita Głowińska – „Kicia Kocia i Nunuś. Sporty zimowe”

Zimowa książka z czterdziestoma czterema otwieranymi okienkami! Kicia Kocia i Nunuś uwielbiają zimę. Mogą lepić bałwana, rzucać się śnieżkami, ale nie tylko. Zimą mogą także uprawiać sporty. Otwierając kolejne okienka, razem z Kicią Kocią i Nunusiem mały czytelnik pozna różne rodzaje sportów zimowych: skoki narciarskie, łyżwiarstwo, slalom, hokej i wiele innych.

 

 

Opisy i okładki książek pochodzą ze stron: lubimyczytać.pl i empik.com

Grafika: Olga Sułek

 

Click to listen highlighted text!