Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

W ubiegły wtorek, 12 marca, w sali konferencyjnej GOK-u miało miejsce trzecie spotkanie z cyklu „Kobieta w podróży” organizowane przez naszą Bibliotekę. Tym razem, dzięki wiernej czytelniczce – Maryli Szlendak – przenieśliśmy się do kolorowego Meksyku. Pani Maryla odbyła tę podróż razem z innymi uczestnikami pielgrzymki organizowanej przez Parafię Chełmską.

Pielgrzymka obejmowała takie miasta jak Meksyk, Puebla, Cholula, Taxco, Teotihuacán i była połączona z trzydniowym wypoczynkiem w mieście portowym Veracruz.
Nasza czytelniczka zwiedziła wiele miejsc sakralnych takich jak: Bazylika Matki Bożej z Guadelupe, Katedra Metropolitańska, w której znajduje się figura Jezusa Chrystusa od Trucizny oraz pomnik Jana Pawła II, czy Kościół Matki Bożej Uzdrawiającej w Choluli. Ponadto widziała wnętrze jaskiń w Parku Narodowym Grutas de Cacahuamilpa, tworzącym jeden z największych systemów jaskiń na świecie oraz Plac trzech Kultur – symboliczne miejsce powstania nowej rasy metyskiej w wyniku połączenia ras hiszpańskiej i indiańskiej. Pani Maryla z werwą opowiadała o życiu Meksykanów, ich niesamowitej architekturze, historii, kulturze, zwyczajach, czy kuchni, która opiera się na wielu przyprawach – często tych ostrzejszych – i egzotycznych owocach. Podzieliła się z nami także wrażeniami z 12-godzinnego lotu samolotem i rzeczami, które ją zaskoczyły w Meksyku.

Podczas słuchania opowieści naszej gościni mogliśmy obejrzeć zdjęcia z tej dziesięciodniowej wycieczki. Na koniec spotkania, próbowaliśmy meksykańskich przysmaków, takich jak nachosy z salsą, którą przygotowały specjalnie na tę okazję pani kierownik Biblioteki Bożena Rybaniec oraz instruktor GOK Olga Sułek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim słuchaczom za przybycie, a w szczególności naszej czytelniczce pani Marylce za to, że zechciała podzielić się z nami swoimi wrażeniami z tej podróży.

Click to listen highlighted text!