Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

 

Elżbieta Zubrzycka – „Słup soli. Jak powstrzymać szkolnych dręczycieli”

Dręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. SŁUP SOLI i ŚMIERDZĄCY SER to dwie książki uzupełniające się nawzajem, pokazują ten problem przemocy z dwóch perspektyw: ofiary dręczenia i biernych obserwatorów. „Słup soli” uświadamia dzieciom, że ich milczenie i bierna postawa wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się temu przeciwstawić?

Stephen King – „Baśniowa opowieść”

Siedemnastolatek otrzymuje w spadku niezwykłe dziedzictwo – klucz do równoległego wymiaru, w którym toczy się wojna między dobrem i złem; walka o najwyższą stawkę: przetrwanie zarówno tamtego świata, jak i tego, który znamy. Historia klasyczna jak baśń czy mit. Zaskakująca i świeża, lecz jednocześnie pełna motywów, które w twórczości Stephena Kinga lubimy najbardziej. Być może wszyscy tę opowieść znamy, lecz wciąż chcemy ją czytać, gdy opowiadana jest na nowo, przez pisarzy tej rangi, co Stephen King.
Opowieść o zwyczajnym chłopcu, któremu pisane są bohaterskie czyny.
Charlie Reade jest przeciętnym nastolatkiem, świetnym sportowcem i nie najgorszym uczniem. Ale chłopak dźwiga też spory bagaż doświadczeń. Gdy miał siedem lat, jego matka zginęła w wypadku, którego sprawca zbiegł. Jego ojciec, pogrążony w rozpaczy i żalu, zaczął pić. Charlie musiał nauczyć się, jak dbać i o siebie, i o niego. W wieku siedemnastu lat poznał psa, Radara, i jego starzejącego się pana, Howarda Bowditcha, odludka mieszkającego w imponującej rezydencji na szczycie wzgórza. W głębi otaczającego ją rozległego podwórka, za domem, stała zamknięta szopa, z której dochodziły dziwne dźwięki. Jakby jakieś stworzenia próbowały wydostać się na zewnątrz i uciec…
Charlie wykonywał różne, czasami dość niezwykłe, prace dla pana Bowditcha, a po jego śmierci odziedziczył posiadłość na wzgórzu oraz kasetę z nagraną opowieścią – tak dziwną, że wprost niemożliwą do uwierzenia. Bo choć wydaje się to bajką, wewnątrz szopy ukryty jest portal do innego świata, którego mieszkańcom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. I którego straszliwi przywódcy, o ile nikt nie odważy się ich powstrzymać, skłonni są doprowadzić do zniszczenia zarówno tamtej, jak i naszej rzeczywistości.
Wygląda na to, że na barkach Charliego spoczęła właśnie ogromna odpowiedzialność. Będzie teraz musiał szybko dorosnąć i – czy tego chce, czy nie − podjąć się misji ratowania dwóch równoległych światów. Odważny chłopiec i jego wierny psi towarzysz przewodzić będą siłom dobra w ostatecznym starciu z przeważającymi siłami zła.

Elżbieta Zubrzycka – „Nie poddawaj się!”

Książka opowiada o najeździe króla Szwedów na Polskę w 1655 roku i jest pełna ciekawostek dotyczących tego okresu, często mało znanych, jak historia tyszowieckich świec, szwedzkiego stołu czy perypetii polskiego króla Jana Kazimierza i jego małżonki. Jednak główne przesłanie tej opowieści jest kierowane do młodzieży i brzmi:
NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ! NIE MA SYTUACJI BEZ WYJŚCIA.
Młodzi ludzie w okresie dojrzewania zaczynają surowo oceniać siebie, rodzinę i sens edukacji, wchodzą w konflikty z rówieśnikami i niejednokrotnie mogą mieć poczucie, że znaleźli się w tragicznym, beznadziejnym położeniu. W podobnym znalazła się Polska, która podczas potopu szwedzkiego niemal zniknęła z mapy Euro­py, a jednak się podniosła i zwyciężyła najeźdźcę. Wartka opowieść o walczących królach, wzbogacona historycznymi ciekawostkami pokazuje, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

Alek Rogoziński – „Bal wszystkich nieświętych”

Bohaterowie bestsellerowych powieści „Śmierć w blasku fleszy” i „Dom tajemnic” wracają!
Współwłaściciele agencji PR, Mariusz „Mario” Kosek i Dominika „Miśka” Szustek dostają zaproszenie na bal do pięknego, prawie dwustuletniego pałacu znajdującego się w niewielkim miasteczku na Warmii. Gospodarzem imprezy jest młody, popularny biznesmen Ignacy Bursztynowicz.
W pałacu Miśka i Mario spotykają gwiazdy kina, internetu, literatury i świata biznesu oraz zaprzyjaźniają się z mocno ekscentryczną babcią właściciela pałacu – Eugenią.
Kiedy w czasie balu dochodzi do morderstwa, szybko okazuje się, że wiele osób miało powód, aby je popełnić, a w świecie „znanych i lubianych” mało kto jest aniołem. Na szczęście na miejscu jest też niezawodny komisarz Krzysztof Darski, który od razu zabiera się do śledztwa…
„Bal wszystkich nieświętych” to trzydziesta pierwsza powieść Alka Rogozińskiego, który tym razem wraca do lubianego przez siebie motywu „zagadki zamkniętego pokoju”, okraszając ją dawką charakterystycznego dla siebie czarnego humoru.

Krystal Marquis – „Davenportowie”

SZCZĘŚCIE SPRZYJA ODWAŻNYM.
Jest rok 1910. Davenportowie są jedną z nielicznych czarnych arystokratycznych rodzin w Ameryce. Ich majątek to zasługa ciężkiej pracy i przedsiębiorczości Williama Davenporta, zbiegłego niewolnika, który założył firmę naprawiającą powozy.
Najstarsza z rodzeństwa, Olivia, jest gotowa spełnić swój obowiązek wobec rodziny i wyjść przykładnie za mąż. Problem pojawia się, kiedy poznaje pewnego charyzmatycznego bojownika o prawa obywatelskie. Młodsza siostra Olivii, Helen, jest bardziej zainteresowana samochodami niż romantyczną stroną życia. Pokojówka Amy-Rose, która planuje otwarcie własnego salonu fryzjerskiego, marzy skrycie o poślubieniu przystojnego Johna Davenporta. Rzecz w tym, że najlepsza przyjaciółka Olivii, Ruby, również ma go na oku…
Opowieść o czterech zdeterminowanych i pełnych pasji młodych kobietach, które mają odwagę, by pokierować własnym losem.

J.K. Rowling – „Harry Potter i Zakon Feniksa (Wydanie ilustrowane)”

Już po raz piąty postacie z serii o Harrym Potterze ożywają na kartach książki za sprawą fenomenalnych ilustracji Jima Kaya. Tym razem artyście towarzyszy Neil Packer, niezwykle uzdolniony twórca, którego prace zasiliły piąty tom.
Harry’ego czeka kolejny rok nauki w Hogwarcie i chciałby jak najszybciej spotkać się ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Ronem i Hermioną. Wygląda jednak na to, że nowy rok nauki będzie obfitował w wiele dramatycznych wydarzeń. Lord Voldemort powrócił i cały czarodziejski świat musi to przyjąć do wiadomości.

Elżbieta Zubrzycka – „Dobre i złe sekrety”

W niezrozumiałych, niejasnych sytuacjach dzieci milczą. Boją się lub nie znajdują słów, by poprosić o pomoc. Niekiedy dochowywanie tajemnicy może być niebezpieczne. Mówić czy nie? O czym absolutnie nie wolno mówić, o czym wolno, a o czym wręcz należy? Jakie sekrety są niebezpieczne? Kiedy jest się skarżypytą? A kiedy mądrym, rozsądnym dzieckiem? Książka zaopatrzona w Uwagi dla rodziców .

Graham Brown, Clive Cussler – „Rwący lód”

Kurt Austin i Zespół Projektów Specjalnych NUMA ruszają na Antarktydę, by zapobiec światowej zagładzie.
Kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej: Uczestnicy hitlerowskiej ekspedycji na Antarktydę planują założyć tam bazę wypadową dla Luftwaffe. Plan nie dochodzi do skutku, bo ich hydroplan nagle zamarza na powierzchni ukrytego jeziora.
Czasy współczesne: Była pracownica NUMA, badająca góry lodowe na wodach Antarktydy, zawiadamia Rudiego Gunna, że odkryła coś, co może uratować naszą planetę, ale w niewłaściwych rękach stać się bronią, która zniszczy świat. Po tygodniach jej milczenia, Kurt Austin i Joe Zavala docierają na pokład statku, gdzie znajdują ciała zamordowanych członków załogi, z wyjątkiem mikrobiolożki, siostry magnata przemysłowego z RPA. Jako zadeklarowana obrończyni środowiska naturalnego jest w konflikcie z bratem, który chce eksploatować bogactwa siódmego kontynentu.
Od lodowców Antarktydy, przez tajne archiwa w Helsinkach, po gorące równiny Afryki Południowej, cały Zespół Projektów Specjalnych NUMA walczy z niewyobrażalnym zagrożeniem, które może doprowadzić do globalnej katastrofy.

Anna Rybakiewicz – „Do końca moich dni”

PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O BÓLU, CIERPIENIU I STRACHU, ALE TAKŻE O WIELKIEJ MIŁOŚCI, POŚWIĘCENIU I NIEGASNĄCEJ NADZIEI.
Apolonia Dobkowska miała odziedziczyć wielki majątek ziemski, wyjść za mąż i wieść szczęśliwe życie. Niespodziewanie zimą 1940 roku została wraz z całą rodziną wsadzona do towarowego pociągu i wywieziona pięć tysięcy kilometrów od domu. Młoda dziewczyna zmieniła pokoje swojego dworu w Szczepankowie na zmarzniętą ziemię Syberii. Apolonia podejmie nieludzki wysiłek, aby zapewnić przetrwanie swojej rodzinie, a zwłaszcza młodszemu bratu. Gdy pozostawiony w Polsce ukochany nie daje znaku życia, a wizja powrotu do kraju coraz bardziej się oddala, Apolonia zaczyna szukać szczęścia tam, gdzie pozornie nie powinna go odnaleźć – w ramionach zakochanego w niej Andrieja. Po zakończeniu wojny nadchodzi długo wyczekiwany moment powrotu do kraju. Czy życie napisało dla tej historii szczęśliwe zakończenie?

Małgorzata Lebda – „Łakome”

Sensualna, magnetyczna, dzika.
Wyczekiwana powieść Małgorzaty Lebdy.
Maj. Koniec świata. Stąd wszędzie jest daleko. Dwie kobiety przyjeżdżają tu, zostawiając za sobą dotychczasowe życie. Ale nie wita ich sielska rzeczywistość. Róża choruje, a jej mąż, by ją ratować, powoli rozmontowuje porządek, który konstruował całe życie.
Maja dotyka zmiana, którą trudno oswoić. Przyjezdne nie mogą, a może nie chcą, zapobiec nieuchronnej katastrofie, powoli rozprzestrzeniającej się na całą wieś. Wspomnienia mieszają się z tym, co tu i teraz, ludzkie ze zwierzęcym, troska z furią. Żywe rozpaczliwie sprzeciwia się śmierci.
Oszczędna, oddziałująca na zmysły czytających powieść Małgorzaty Lebdy łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową. Autorka tworzy wielowarstwową opowieść o sile żywiołów, zachłanności na życie i prywatnym kosmosie w momencie próby.

red. Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska – „Kobiety-Polki w nauce”

Publikacja ma charakter upowszechniający badania naukowe i znaczenie wkładu w rozwój nauki w Polsce i na świecie kobiet, które przez aktywność naukową, kontakty środowiskowe i oddziaływanie naukowe, instytucjonalne oraz osobowościowe zapisały się w rozwoju różnych dziedzin naukowych. W zestawie tym przeważają biogramy kobiet związanych z medycyną. Dobór ten wydaje się właściwy, zwłaszcza że biorąc aktualny stan wiedzy na temat zagadnienia prezentowanego w monografii, osiągnięcia kobiet w zestawieniu z medycyną, chemią oraz fizyką wydają się być najbardziej spektakularne, nierzadko przekraczające „swą sławą” granice państw i regionów. Dobrze się stało, że w prezentowanym zestawie biogramów znalazły się sylwetki kobiet, które są lub były zupełnie niedawno czynne zawodowo. Stanowią one dla dzisiejszych naukowczyń i naukowców, w tym młodych badaczek i badaczy, dobry przykład do naśladowania, zwłaszcza pod względem budowania ścieżki rozwoju kariery naukowej. Wszystkie teksty dostarczają nowych wątków poznawczych w kwestiach znaczenia Polek dla rozwoju nauki polskiej i światowej, zawierając w swej treści odwołania do aktualnego stanu wiedzy na dany temat.

Z recenzji prof. dr hab. Małgorzaty Dajnowicz

Elżbieta Zubrzycka – „Filip, lis i magia słów”

Filip wraz z przyjaciółmi przeżywa wiele przygód i staje się coraz bardziej samodzielny. Zapuszcza się w odległe rejony Wielkiego Lasu i tam dowiaduje się rzeczy, których lepiej, żeby jeszcze nie wiedział. Zaniepokojeni rodzice postanawiają nauczyć swoje zajączki dobrych słów licząc, że uchronią one ich dzieci przed złym wpływem.
Pewnego dnia Filip znika z oczu rodziny i przyjaciół. Wpada w pułapkę i staje oko w oko ze swoim prześladowcą rudym lisem. Czy sobie poradzi? Kto lub co mu w tym pomoże? Przyjaciele, którzy ofiarnie go poszukują? Szczęśliwy zbieg okoliczności? A może wiara we własne możliwości wynikająca z magii dobrych słów?
To już czwarty tom z serii przygód zajączka Filipa, napisany na prośbę dzieci, wśród których trzy poprzednie cieszyły się wielką popularnością.
Poniższa seria to pełne ciepła opowieści o przyjaźni, poświęceniu i wierności, przepełnione szacunkiem do świata i miłością do przyrody.
W dodatku „Słowo do rodziców, wychowawców i nauczycieli” autorka podpowiada, w jaki sposób wykorzystując przygody bohaterów, przekazać dzieciom ważne zasady i wartości. Zamieszczony na końcu pomysł na teatrzyk i wycinanki zwierzaków pomogą czytelnikom rozwijać wyobraźnię i wymyślać własne przygody małym przyjaciołom.

 

 

Opisy i okładki książek pochodzą ze stron: lubimyczytać.pl i empik.com

Grafika: Olga Sułek

Click to listen highlighted text!