Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Z wielką radością pragniemy Państwa zaprosić na niezwykłe wydarzenie. W dniach 10 – 12 maja 2024 r. przyjedzie do naszej miejscowości „Muzeum na kółkach” – mobilna wystawa edukacyjna Muzeum Żydów Polskich POLIN. Końskowola stanęła do konkursu ogłoszonego przez Muzeum na koordynację działań lokalnych.

„Muzeum na kółkach” to podróżująca wystawa edukacyjna przygotowana przez Muzeum POLIN. Mobilna ekspozycja upamiętnia i popularyzuje historię polskich Żydów oraz wielokulturową przeszłość naszego kraju. Każdego roku wystawa odwiedza mniejsze miejscowości – liczące do 50 tysięcy mieszkanek i mieszkańców – oraz miasta, w których odbywają się festiwale kulturalne i rocznicowe wydarzenia upamiętniające.
Projekt powstał w 2014 roku z myślą o osobach z mniejszych miejscowości, w każdym wieku, dla których przyjazd do Warszawy oraz udział w wydarzeniach kulturalnych wciąż może być przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym. Od tego czasu wystawa odwiedziła blisko 110 miejscowości w całej Polsce, przybliżając mieszkańcom żydowską historię kraju i ich miast, w których Żydzi przed Zagładą często stanowili znaczną część mieszkańców.

W tym roku trasa „Muzeum na kółkach” obejmuje 10 miejscowości z trzech województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Pierwsze na tej trasie będzie nasze miasto – Końskowola;-)
Później wystawa odwiedzi Starachowice, Chęciny, Opatów i Busko-Zdrój w woj. świętokrzyskim.
W województwie małopolskim odwiedzi Żabno, Niepołomice i Dąbrowę Tarnowską a w województwie lubelskim Tomaszów Lubelski i Wisznice.

„Muzeum na kółkach” pozwala w ciekawy sposób doświadczać historii, miedzy innymi przez:

• trójwymiarową makietę sztetla przybliżającą miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka;
• nagrania z fragmentami wypowiedzi młodych polskich Żydów, które pozwalają dowiedzieć się: kim są Żydzi oraz, co znaczy być Żydem dzisiaj;
• kalendarium porządkujące najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów;
• cytatom zaczerpnięte z przedwojennych pamiętników, z których odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów: polskim, jidysz i hebrajskim;
• stół warsztatowy z prawdziwymi judaikami pozwalający przyjrzeć się religijnym zwyczajom Żydów.
Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, przygotowana specjalnie dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera punkty związane z żydowską historią miejsca – z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach.

„Muzeum na kółkach” to nie tylko wystawa przygotowana przez Muzeum POLIN, przybliżająca historię oraz kulturę polskich Żydów oraz przywracająca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej w odwiedzanej miejscowości, to cały projekt edukacyjny oraz doskonała platforma współpracy z lokalnymi aktywistkami i aktywistami oraz partnerami instytucjonalnymi, którzy realizują własny, ciekawy program wydarzeń, towarzyszący ekspozycji wystawy „Muzeum na kółkach”.
Pawilon wystawowy Muzeum stanie na Rynku obok Ratusza i będzie dostępny dla zwiedzających przez trzy dni od 10 do 12 maja 2024 roku w następujących godzinach:
10 maja w godz. 9.00- 16.00,
11 maja w godz. 10.00-17.00
12 maja w godz. 9.00- 16.00

W piątek 10 maja o godz. 9.00 pawilon wystawowy „Muzeum na Kółkach” zostanie udostępniony do zwiedzania naszym mieszkańcom, ponadto odbędą się warsztaty dla uczniów naszych szkół prowadzone przez edukatorki Muzeum POLIN.

Oprócz wystawy przygotowanej przez POLIN pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury przygotowali szereg atrakcji towarzyszących wizycie mobilnego muzeum:
• starsi uczniowie naszych szkół wezmą udział w spacerach „Szlakiem dziejów końskowolskich Żydów” , a młodsi zostaną zaproszeni na seans filmowy w sali widowiskowej GOK na film pt. „Książe Egiptu”
• w Ratuszu zostanie otwarta wystawa pt. „Symbolika w tradycji żydowskiej” – będzie ją można oglądać do końca maja;
• zostanie uruchomiony nowy etap interaktywnej gry terenowej „Moja Końskowola” -dotyczący społeczności żydowskiej w naszej miejscowości;
• wydany zostanie 8 numer „Kajetu Końskowolskiego”, w którym opublikowane zostaną informacje dotyczące żydowskich mieszkańców naszej miejscowości od czasów pierwszych osiedleńców do okresu XX-lecia międzywojennego.

W sobotę 11 maja godz. 10.00 – otwarcie pawilonu „Muzeum na Kółkach” dla zwiedzających
• godz. 11.00 zapraszamy wszystkich pasjonatów gotowania i smacznego jedzenia do udziału w konkursie kulinarnym potraw inspirowanych kuchnią żydowską. Przygotowaniem do niego były warsztaty kulinarne zorganizowane przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Końskowoli z Akademią Rozwoju Kobiet Aktywnych w Sielcach. Podczas warsztatów korzystaliśmy ze sprawdzonych przepisów kuchni żydowskiej zamieszczonych na stronie Muzeum POLIN.
Jury Konkursowe wyłoni zwycięzców, którzy otrzymają ciekawe nagrody i jak zawsze w naszych konkursach kulinarnych dla wszystkich uczestników przewidujemy pamiątkowe upominki.
Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy w siedzibie domu kultury i na @: gok.zgloszenia@gmail.pl do dnia 8 maja.
• o godz. 12.00, po konkursie zapraszamy na spacer „Szlakiem dziejów końskowolskich Żydów”, po którym oprowadzi pasjonat historii Końskowoli, instruktor GOK – Mirosław Król

W niedzielę 12 maja godz. 9.00 – zapraszamy do pawilonu „Muzeum na Kółkach”
• o godz. 13.00 – na ścianie Ratusza zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Żydów pomordowanych w Końskowoli podczas II wojny światowej. W uroczystości wezmą udział poczty sztandarowe organizacji naszej gminy i zaproszeni goście – między innymi Marszałek Województwa Lubelskiego.
• O godz. 14.00, po uroczystościach na Rynku, wszyscy zostaną zaproszeni do obejrzenia wystawy i na spacer „Szlakiem dziejów końskowolskich Żydów”, który poprowadzi licencjonowany przewodnik PTTK Dorota Chyl.
Wszystkie informacje znajdziecie Państwo
na Facebooku i na plakatach.

Zapraszamy!
Koordynatorki
Joanna Dziewięcka-Oroń
i Agnieszka Pytlak

Click to listen highlighted text!