Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Karol Bunsch – cykl „Powieści Piastowskie”

„Dzikowy skarb”

Autor w niepowtarzalny sposób buduje narrację i przedstawia tło historyczne przełomowego dla powstania państwa polskiego okresu. Pokazuje trudności początków chrystianizacji, gry dyplomatyczne i działania wojenne. Tytułowy Dzik, z wyjętego spod prawa łotrzyka staje się poważanym władyką, przeżywając liczne przygody od wielkopolskich puszcz, przez podlaskie bagna i małopolskie góry, a nawet poznaje wikingów z Jomsborga.
Karol Bunsch nie ogranicza się do polańskiego dworu i jego otoczenia, przedstawia też kluczowe wydarzenia historyczne z całej ówczesnej Europy i zręcznie łączy je w pasjonującą podróż przez wczesnośredniowieczną Europę.

„Ojciec i syn”

Drugi tom z cyklu „Powieści piastowskich”, w którym autor opisuje burzliwe dzieje powstania państwa Polskiego. Spiski, intrygi, dyplomacja i walki u schyłku X wieku, Mieszko i Bolesław Chrobry, który z dziecka staje się mężczyzną. Tajemniczy Zbrozło, mężny Stoigniew, waleczny Jaskotel wraz z głównymi bohaterami przeżywają liczne przygody i często muszą podejmować trudne decyzje. Jak ułożą się trudne relacje z Cesarstwem Niemieckim, skąd wziął się miecz Bolesława, czy młode państwo polskie przetrwa próbę czasu?

„Rok Tysięczny”

Trzeci tom z cyklu „Powieści piastowskich” poświęcony jest Bolesławowi Chrobremu. Od śmierci Mieszka I i walki z Odą o całość państwa Polan, przez męczeńską śmierć św. Wojciecha i Zjazd Gnieźnieński, aż do początków wojen z Cesarstwem niemieckim. Tom zawiera też opowiadanie „Obrona Niemczy” z okresu III wojny polsko niemieckiej. Na kartach ksiązki spotkamy postacie znane z poprzednich tomów, spiski, intrygi, wielką i małą politykę, a przede wszystkim przygodę.

„Bracia”

Czwarty tom powieści piastowskich opisuje okres panowania Mieszka II. Czy faktycznie był człowiekiem miękkim i gnuśnym, jak chciała część historyków, czy padł ofiarą splotu niekorzystnych okoliczności? Co spowodowało, że młode państwo polskie, z regionalnej potęgi stoczyło się w otchłań waśni i wewnętrznych konfliktów, by popaść w zależność od cesarstwa? Jakie relacje łączyły tytułowych braci i jak potoczyły się ich losy? I czy w ogóle istniał Bolesław Zapomniany?
Karol Bunsch z rozmachem przedstawia swoją wizję losów państwa Polan. Opierając się na dostępnych źródłach historycznych wypełnia luki barwną narracją, przedstawiając polityczne rozgrywki średniowiecznej Europy. Sojusze militarne, feudalne zależności, walka o władzę i wpływy, w których uczestniczą bohaterowie, powoduje, że książkę czyta się z zapartym tchem.

„Bezkrólewie”

„Bezkrólewie” to powieść historyczna rozgrywająca się w jednym z najbardziej tajemniczych okresów historii Polski, pomiędzy śmiercią Mieszka II, a powrotem do Polski Kazimierza Odnowiciela. Co spowodowało Reakcję pogańską? Jak wyglądał pierwszy upadek do niedawna potężnego państwa Piastów? Czy Mieszko miał drugiego syna, który został wymazany z historycznych kronik?
Autor w swoim unikalnym stylu prowadzi czytelnika przez tajemniczy i mroczny okres bezkrólewia. Chaos i anarchia, kapłani na poły już zapomnianych starych bogów, walka o władzę i wpływy, wierność i zdrada, walka i namiętności – to wszystko znajduje się w piątym tomie powieści piastowskich.

Joanna Jax – „Najlepsza przyjaciółka”

Beata Liwarowska przyjeżdża do rodzinnego miasta, by uczestniczyć w pogrzebie swojej najlepszej przyjaciółki, Agnieszki Witymskiej. Mimo że ich relacje bywały bardzo trudne, łączyła je głęboka więź i do końca utrzymywały ze sobą bliski kontakt. Po przybyciu na miejsce, Beata stwierdza z przykrością i ogromnym zdziwieniem, że zarówno mąż Agnieszki, jak i ich córka, Weronika, traktują ją jak intruza. Piotr Witymski wyprasza ją nawet ze stypy, wręczając na pożegnanie plik listów swojej żony, adresowanych do Beaty. Początkowo nie rozumie, dlaczego przyjaciółka nigdy ich nie wysłała, ale gdy zagłębia się w lekturze, odkrywa ponure tajemnice Agnieszki i zdezorientowana zaczyna się zastanawiać, co było prawdą, a co fałszem w ich wzajemnych stosunkach. Wyłania się przed nią obraz kobiety zupełnie innej niż do tej pory sądziła. Kiedy dociera do końca korespondencji i dowiaduje się o najmroczniejszym sekrecie Agnieszki Witymskiej, jej świat przewraca się do góry nogami, a problem, który musi rozwiązać, może sprawić, że jej dotychczasowe życie albo legnie w gruzach, albo zamieni się w piękną bajkę.

Mieczysław Gorzka – „Nie Anioł”

Na jednym z wrocławskich osiedli zamordowany zostaje dawny kolega nadkomisarza Marcina Zakrzewskiego, „Parol” Szawczak. Zabójca kontaktuje się z Marcinem, przedstawia się jako Anioł Stróż i przekazuje mu dziwną wiadomość. Zakrzewski zostaje odsunięty od śledztwa. Jakiś czas później, podczas napadu na hurtownię zastrzelony zostaje jeden z napastników. Szybko się okazuje, że obie sprawy w dziwny sposób są ze sobą powiązane. Zakrzewski potajemnie nawiązuje współpracę z dziennikarką śledczą Julitą Skowrońską, która zadziwiająco dużo wie o obu zabójstwach. Zakrzewski podejrzewa, że za wszystkim stoi tajemniczy Anioł Stróż. Tylko kim jest i jaki jest jego motyw? Przeszłość niespodziewanie znowu upomina się o nadkomisarza Zakrzewskiego. Tym razem to on staje się ofiarą i musi liczyć na pomoc przyjaciół. Chciałbyś mieć Anioła Stróża? Nie każdy Anioł Stróż jest dobry. Anioły też mają swoje mroczne tajemnice. Czy każdy Anioł Stróż pragnie naszego dobra? A jeśli twój Anioł Stróż wcale nie jest Aniołem?

Karolina Wilczyńska – „Wiosna przynosi ukojenie”

Tom IV cyklu „Wrzosowa Polana”.
Zatrzymaj się we Wrzosowej Polanie, gdzie budząca się do życia przyroda wita świat intensywnymi zapachami i kolorami, a mieszkańcom daje ukojenie.
Diana stara się zmierzyć z konsekwencjami pożaru, ale jej myśli nieustannie krążą wokół tego, co wydarzyło się między nią a Tobiaszem. Czy powinna o wszystkim powiedzieć przyjaciółce? A może lepiej zapomnieć?
Martyna nie potrafi pogodzić się ze zmianami i zaczyna żałować podjętych decyzji. Z pomocą przychodzi jej Krzysztof. Co z tego wyniknie? Czy dziennikarce uda się wreszcie odnaleźć spokój?
Wiosna to także trudny czas dla Grety. Jej relacje z córką są dalekie od poprawnych, ale obok jest ktoś jeszcze – mała Julka, która ma wreszcie szansę odzyskać babcię.
Wrzosowa Polana to miejsce szczególne, dające kobietom siłę do walki z przeciwnościami losu. Nie brakuje chwil zaskoczenia, wahania czy uczuciowych rozterek. Ale przecież dla każdej z nich w końcu zaświeci słońce.

Maria Isabel Sanchez Vegara – „Mali WIELCY. Elton John”

Mały Reggie już jako dwulatek zaczął grać ze słuchu melodie na pianinie. Muzyka była dla niego ucieczką przed trudną sytuacją w domu. Dzięki stypendium podjął naukę w Królewskiej Akademii Muzycznej, lecz marzył, by zostać gwiazdą muzyki popularnej. Przyjął pseudonim Elton John i rozpoczął solową karierę, która zaowocowała dziesiątkami przebojów. Na scenie wulkan energii, charyzmatyczny muzyk w fantazyjnych okularach i ekstrawaganckich kostiumach był podziwiany przez tłumy wielbicieli ‒ w życiu prywatnym zagubiony i łaknący akceptacji długo szukał prawdziwego szczęścia. Oto niezwykła historia Eltona Johna, legendarnego kompozytora i piosenkarza, ikony społeczności LGBTQ+, odznaczonego przez Królową Elżbietę II tytułem szlacheckim za osiągnięcia artystyczne i działalność fundacji zajmującej się walką z AIDS, zdobywcy niezliczonej ilości nagród od Oscarów po Grammy, który dzięki pasji i determinacji spełnił swoje dziecięce marzenie jednocząc ludzi poprzez muzykę.

 

 

Opisy i okładki książek pochodzą ze stron: lubimyczytać.pl i empik.com

Grafika (tło): Olga Sułek

Click to listen highlighted text!