Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Dożynki – historia

Pierwsze dożynki gminne w Końskowoli odbyły się na stadionie (obecnie „Powiślaka”) w 1967 roku z udziałem zespołu „Powiśle”. W 1976 roku zaś „Dożynki Gminne” kończyły długotrwałe obchody „Dni Końskowoli”. Rozpoczynały się korowodem wieńców, a na stadionie była część artystyczna i wystawy m.in. rękodzieł, sprzętu mechanicznego, produktów rolniczych WOPR (Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego). Gwiazdą sceny była wokalistka Stenia Kozłowska. Później dożynki gminne odbywały się na placu WOPR. Oprawą plastyczną i organizacją występów artystycznych zajmował się Gminny Ośrodek Kultury.

W 1995 roku 10 września Końskowola była miejscem Dożynek Wojewódzkich. Od rynku wyruszył korowód z wieńcamina plac WOPR. Na placu odbyła się dożynkowa Msza Święta. W koncercie amatorskich zespołów artystycznych wystąpiły i nasze: Orkiestra Dęta, dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Końskowola”  i kabaret „Onufry”. Pracownicy GOK zajęli się oprawą plastyczną tej imprezy, dekoracją sceny, ołtarza polowego, wykonaniem wieńca (który stał się elementem wystroju sceny).

Piętnastego września 1996 roku z przyczyn pogodowych Dożynki Gminne odbywały się najpierw w Rynku, a potem w sali widowiskowej GOK. Pierwsze miejsce w konkursie wieńców zdobył wtedy wieniec z Wronowa (na zdjęciu).

Od 1997 roku uroczystość ta zmieniła nieco nazwę na Dożynki Gminno–Parafialne. Podczas tych dożynek wiersze swe recytowała pani Zuzanna Spasówka. Z inicjatywy Urzędu Gminy został przeprowadzony pierwszy konkurs pt. „Najładniejsza posesja Gminy Końskowola”. Wykonaniem zdjęć i wyeksponowaniem ich zajmowała się pani Teresa Orłowska – fotograf GOK.

Od około 2000 roku święto dziękczynienia za plony ma charakter religijny i odbywa się w kościele parafialnym.

Na tą okoliczność panie z parafii Końskowola wiją wienieci pieką ozdobne bochenki chleba. Przez wiele lat wypiekiem chleba zajmowała się pani Czesława Sułek z Młynek. Obecnie chleb zamawiany jest w piekarni.

Podczas dożynkowej Mszy Świętej występuje Gminna Orkiestra Dęta, są poczty sztandarowe Gminnego Koła PSL i druhowie OSP. Uroczystości kończą się dzieleniem chleba.  „Oby nam nigdy nie zabrakło” – to słowa wypowiedziane przez przewodniczącego Rady Gminy i wójta Stanisława Gołębiowskiego oraz prezesa PSL Witolda Popiołka.

W 2007 roku odbyły się na placu LODR (Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego) Dożynki Powiatowe których organizatorem było Starostwo Powiatowe i LODR. Nasz GOK na tych dożynkach przygotował stoisko Gminy Końskowola z pracami artystycznymi rodzimych twórców.                                                                                                                                

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Click to listen highlighted text!