Kabaret „ONUFRY” to zespół amatorskiego ruchu artystycznego, pracujący przez 17lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Końskowoli. Swą nazwę przyjął na cześć Sienkiewiczowskiego Zagłoby, który na kartach Trylogii nadszarpnął dobre imię Końskowoli, szkalując miejscowe piwo.
Kabaret zaistniał na scenie 8.01.1995 roku, kiedy to po raz pierwszy w GOK-u ,,zagrała“ Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i od raz zyskał przeogromną sympatię widzów. Zrodziła go potrzeba chwili, inicjatywa twórcza pierwszej instruktorki Elżbiety Wolskiej oraz zaangażowanie ludzi kochających muzykę, śpiew i dobry humor. „Najpierw był krótki tekst „Szopki Noworocznej” z myślą o świątecznym wydaniu „Echa Końskowoli”- wspominała Elżbieta Wolska.Teksty -ciekawe i dowcipne -dotyczyły postaci znanych w środowisku. Pracownicy GOK-u za przyzwoleniem dyrektor Bożenny Furtak postanowiliznaleźć ludzi, którzy ożywiliby je na scenie. W ten sposób znaleźli się tu: Marysia Baj i Rysiek Rokita, Ela Gutowska, Marysia Jędrak, Madzia Wesołowska, Janek Skorupski, Tomek Sułek i Anna Owczarz, Bożena Sikora, Barbara Stefanek, Władysław Wiejak, Jan Dymek,Stanisław Baj, Jacek Nowacki, Dariusz Gutowski i Mariusz Oleśkiewicz.
Pisaniem, opracowywaniem scenariuszy i reżyserią zajmowała się do czerwca 1999 r. Elżbieta Wolska a tuż przed jubileuszem 5-lecia, artystów swą opieką otoczyła instruktor Elżbieta Pytka. Druga Elżbieta z woli Boga opuściła ich szeregi w maju 2004. Pałeczkę reżysera przejęła wówczas Małgorzata Stalęga potem Onufrym opiekowali się jeszcze Stasiuk Sławomir, Ania Matraszek i Agnieszka Brzozowska.
Akompaniatorami byli kolejno: Jerzy Polak, Piotr Osiak, Zbigniew Barankiewicz (1996-2000), Mariusz Oleśkiewicz (2000-2003) i Tadeusz Salamandra (od października 2003 r.)
„Onufry” ukazywał śmiesznostki, słabości, wady i problemy naszej rzeczywistości koncentrując się na najbliższym środowisku. W kolejnych programach przewijały się problemy o szerszym zasięgu i coraz śmielszych poczynaniach, do wystawienia kandydata na prezydenta włącznie.
Któż z Końskowolan nie pamięta wspaniałej kreacji bezrobotnego,w którą wcielił się Stasio Baj, czy malowniczego diabła z „Szopki” – w wykonaniu Jacka Nowackiego, pełnej sex-appealu Eli Gutowskiej w roli cyganki, czy zapamiętującej się w rytmie flamenco ognistej Hiszpanki -Ani Owczarz.W pamięci pozostała namiętna Julia- Bożena Sikora, prawdziwy, acz budzący kontrowersje ksiądz – Darek Gutowski oraz Rysio Rokita -jako świeżo upieczony małżonek, a także Madzia z jej jasnym, ciepłym głosem radząca sobie doskonale z każdą postacią i obie Marysie genialne nie tylko w roli plotkarek. Wszyscy pamiętamy Tomka Sułka bezkonkurencyjnego w roli pijaka i Janka Skorupskiego – symbol polskiego biznesmena.
Przez lata swego istnienia kabaret brał udział w różnych przeglądach przywożąc nagrody i wyróżnienia.W okresie swojej działalności prezentował się miedzy innymi:
- naPiotrowickich Spotkaniach z Talią i Melpomeną;
- naOgólnopolskich Spotkaniach Kabaretów Wiejskich w Osjakowie(2), w Sycowie(2) i w Kłobucku;
- naPuławskich Przeglądach Zespołów Biesiadnych,(6),
- na Przeglądzie Twórczości Artystycznej Wsi;
- naOgólnopolskim Spotkaniu z Piosenką Kabaretową OSPA 97;
- w programie telewizyjnym ,,Kosa Ostra” (TVP S.A. 1996);
- kilkakrotnie na Przeglądach Kabaretów Wiejskich „Kąkolewisko”w Kąkolewnicy
- na XXX Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim.
Trudno było sobie wyobrazić jakąkolwiek imprezę kulturalną w Końskowoli bez „ Onufrego”. Swoimi występami uświetniał również uroczystości w licznych miejscowościach woj. Lubelskiego oraz wspierałimprezy charytatywne między in. na rzecz: powodzian, Domu Dziecka w Puławach, Lubelskiej Fundacji Ochrony Zabytków, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, oraz zbiórkę na tomograf komputerowy dla szpitala w Puławach.
Kabaret hucznie świętował swoje 5, 10 i 15-to lecie w 2010 roku. Ostatni występ odbył się w Kąkolewnicy w2012 a po nim kabaret zawiesił swoja działalność.