Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Wystawy- historia

W Gminnym Ośrodku Kultury w Końskowoli od początku jego istnienia organizowane były wystawy osób tworzących z terenu naszej gminy, dorosłych i dzieci. Pierwsza wystawa kwiatów, sztuki ludowej i prac plastycznych dzieci odnotowana w kronice miała miejsce w 1970 roku.Zorganizowana była z okazji „Dni Końskowoli”. Wystawy zmieniały się również z okazji różnych świąt i obchodów np. wystawy fotograficzne i plakatów (odnotowane w kronice z 1970 roku). Swoje prace na wystawy przynosili mieszkańcy Końskowoli np. należący do „Klubu Seniora”, a także „wyszukani” i zaproszeni przez instruktorów GOK.

Od 1980 roku wystawy w naszym budynku miały charakter cykliczny, zmieniały się prawie co miesiąc. Były to prace nie tylko osób dorosłych, ale i dzieci należących do zespołów plastycznych i fotograficznych GOK. Eksponowane były też wystawy objazdowe np. plakatów, fotografii, a nawet propagandy partyjnej, ponieważ w Gminnym Ośrodku Kultury mieścił się Gminny Komitet PZPR (Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej).

W 1992 roku miała miejsce wystawa objazdowa malarstwa Bolesława Hemperka – założyciela Towarzystwa Sztuk Pięknych w Lublinie, która nosiła tytuł „Okręty wojenne II Rzeczypospolitej w II wojnie światowej”. Były również ciekawe wystawy fotograficzne np.: zdjęć z wyborów Miss Lubelszczyzny, wystawa „Drzewa”Janusza Filipczaka z Puław, Tomasza Kielity – „Zamki Katorów w Langwedocji”, wystawa grupy BOX z „Domu Chemika” z Puław. Od                1994 roku swoje fotografie wystawiała Teresa Orłowska fotograf i pracownik GOK, przedstawiając na nich piękno naszej gminy.

W 2001 roku rozpoczął się nowy cykl wystaw pod nazwą Wystawa Twórczości Rodzimych Artystów. W pierwszej udział wzięło 11 osób, a w jubileuszowej X w 2010 roku22 osoby zajmujące się malarstwem, 6 rzeźbą i kowalstwem, 4 fotografią, 14 hafciarstwem i rękodziełem artystycznym, łącznie 46osób. Dzięki staraniu ówczesnej pani dyrektor GOK Bożenny Furtak jak też i opracowaniu wspólnie z instruktorką Elżbietą Urbanek, kolorowy jubileuszowy katalogw postaci książeczki został wydany w 2010 roku.Do 2017 roku wystawa ta była początkiem obchodów „Dni Końskowoli”.  Jest organizowana  nadal, a otwarcie jej ma miejsce w pierwszym lub drugim tygodniu czerwca. Co roku wystawiają swoje prace artyści profesjonalni i amatorzy z terenu naszej gminy, pracujących na naszym terenie lub sympatyków. Wielu z nich posiada artystyczne wykształcenie i liczne sukcesy, w tym na arenie międzynarodowej. To bardzo cieszy, że zdobyta przez nich sława nie jest barierą do zaprezentowania efektów swojej pracy w miejscu swego pochodzenia. Wśród grona wystawców jest spora grupa artystów amatorów, tworzących w domowym zaciszu, których prace również ogromnie cieszą.

Od trzech lat przyjmujemy wystawę objazdową Twórczości Nauczycieli Plastyki woj. lubelskiego.

Wystawy eksponowane są w dwóch salach, konferencyjnej i w piwnicach „Galerii Na Dole”, a także w gablotach na holu.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Click to listen highlighted text!